Južná Európa zažíva druhé veľké sucho za necelý rok. Tentoraz však bolo načasované pomerne nezvyčajne – na zimu. Počas 32 po sebe nasledujúcich dní v januári a februári nikde vo Francúzsku nepršalo ani nesnežilo. Bolo to najdlhšie zimné obdobie sucha od začiatku monitorovania v roku 1959.

V talianskej rieke Pád aktuálne preteká o 61 percent menej vody ako zvyčajne v tomto ročnom období. Je pritom centrom poľnohospodárskej produkcie krajiny; plodiny a sejba na oboch stranách rieky vykrývali ročne zhruba tretinu celkovej spotreby.

Za bežných okolností dodávajú do hlavných riek kontinentu 25 až 50 percent vody alpské ľadovce. Odborníci však očakávajú, že sa v najbližších mesiacoch roztopí tak málo snehu, že hladiny riek budú pravdepodobne nezvyčajne nízke a s nimi aj zásoby vody pre ľudí a rastliny pozdĺž ich brehov.

„Sezónne klimatické predpovede ukazujú teplejšie jarné počasie ako zvyčajne, ale to, aké bude vlhké, je stále veľmi neisté,“ povedala pre Economist Andrea Toretiová z európskeho výskumného centra Copernicus. Suchá jar by mohla tvrdo zasiahnuť poľnohospodárstvo a opäť zvýšiť ceny potravín. Obmedzené vodné cesty navyše čoraz viac komplikujú prepravu veľkými plavidlami, čím zvyšujú prepravné náklady.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa