Pandémia prinútila ľudí viac sa zamýšľať nad svojím zdravím. Mnohí začali športovať, otužovať sa, behať, či bicyklovať. Niektorí siahli po ľahšej ceste a začali si dopĺňať vitamíny a minerály. Pomohla tomu zrejme aj prvá rada lekárov pri pozitívnom teste na covid-19, ktorí najčastejšie odporúčali vitamíny C, D a zinok.

Spotreba stúpa

„Keď sa začala pandémia, kúpila som si klasické céčko. Potom mi však lekárka odporučila užívať aj vitamín D,“ hovorí Martina z Trenčína. Vitamíny užívala vo väčších dávkach aj pri ochorení covid-19. Peter z Nového Mesta nad Váhom užíva vitamíny C a D už od minulého roka. „Bál som sa, že dostanem covid, tak som hľadal niečo na posilnenie imunity,“ vysvetľuje. „Je zaujímavé, ako všetci moji známi hovoria o vitamíne D, akoby to bola nejaká novinka. Moja mama nám dávala na lyžičke rybí olej už od malička,“ reaguje Ivan z Ilavy.

Podľa spotrebiteľského prieskumu CRN (Rada pre zodpovednú výživu) v Spojených štátoch za posledných 12 mesiacov výrazne narástla spotreba doplnkov stravy. Zvýšila sa spotreba vitamínu D o 52 percent oproti roku 2020, vitamínu C o 40 percent, a zinku o 22 percent. Ďalej 50 percent z používateľov doplnkov hlási zmenu rutiny od začiatku pandémie a užívanie doplnkov berú ako súčasť svojho každodenného života.

pills lieky
Neprehliadnite

Prevencia proti koronavírusu? Rusi vyvinuli prírodný výživový doplnok

Prieskum sa robil aj na Slovensku pre biotechnologickú spoločnosť Natures. Vyplynulo z neho, že 36 percent Slovákov užíva výživové doplnky každý deň. Najčastejšie užívaným vitamínom je C, druhá priečka patrí vitamínu D.

Vitamín D trhá rekordy a tento rok sa dostal aj do pečiva. V septembri 2021 oznámili slovenskí pekári zo Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov, že na pulty predajní sa dostane pečivo obohatené o vitamín D.

Podľa výkonného riaditeľa zväzu Milana Lapšanského majú Slováci dlhodobo nedostatok tohto vitamínu, a pritom pozitívne ovplyvňuje imunitný systém. „Predaj rastie medzimesačne o desiatky percent, pekári evidujú opakovaný nákup zo strany spotrebiteľov,“ približuje.

Výrobcov prekvapil záujem

Zvýšený záujem ľudí o vitamíny a výživové doplnky pocítili už minulý rok lekárne, ale aj výrobcovia. Lekárne boli okrem obchodov stále dostupné. „Vitamíny C, D3 a zinok sa stali od začiatku prvej vlny pandémie našimi najpredávanejšími produktmi,“ reaguje managing director výrobnej firmy RJ Trading zo Spišskej Novej Vsi Radovan Dzurčanin. Firma vlastní značku Natural Nutrition.

Zákazníci výrazne nakupovali online. Firma na svojom eshopovom kanáli zaznamenala 200-percentný nárast predaja vitamínu C a zinku oproti roku 2019 a až 1 000-percentný nárast predaja vitamínu D3 v porovnaní s obdobím pred pandémiou.

Firme výrazne vzrástla aj zákazková výroba vitamínov. Kým pred pandémiou vyrábali balíčky pre firmy len minimálne počas pandémie si vitamínové balíčky s vitamínmi C, D a so zinkom pravidelne objednávajú firmy pre svojich zamestnancov, obce pre svojich občanov, aj domovy sociálnych služieb pre svojich klientov. Informoval R. Dzurčanin.

Reportáž pre ekonomický týždenník Trend z kúpeľného mesta Trenčianske Teplice, zameranej na situáciu po prvej vlne koronavírusu na Slovensku.
Neprehliadnite

V Trenčianskych Tepliciach ľuďom nad 65 rokov rozdávajú vitamíny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa