Vianočné stromčeky môžu ľudia, ktorým záleží na životnom prostredí, po Novom roku odovzdávať na recykláciu pred obchodným domom IKEA v Bratislave. Otázne však je, či prinesenie stromčekov umožní sprísnený lockdown.

Podľa pôvodných pravidiel si mohli zákazníci objednať a vyzdvihnúť tovar z predajne, pretože výdajné miesta neboli nariadeniami hygienikov zatvorené. Stromčeky by tak mohli priniesť v rámci toho. „Na prípadné zrušenie tejto možnosti budeme reagovať. Pravdepodobne aj predĺžením termínu na odber stromčekov spred obchodného domu,“ hovorí manažérka komunikácie Andrea Zererová. Zatiaľ plánujú ponúknuť túto možnosť do 15. januára.

Slovenská IKEA prechádza najväčšou transformáciou v histórii aj vďaka pandémii nového koronavírusu
Neprehliadnite

IKEA sa pripravuje na rast online nákupov. Prechádza najväčšou transformáciou v histórii

Predtým stromčeky ako biomasa

Použité vianočné stromčeky zbierala nábytkárska firma aj v minulosti. Využívala ich ako biomasu. V tomto roku sa rozhodla pre recykláciu stromčekov. „Pred Vianocami sme vypredali všetkých 8 400 kusov stromčekov. Očakávame, že tradične nám ich stovky zákazníkov privezú späť. Tentoraz môžu mať zo svojho zodpovedného konania ešte lepší pocit. Vďaka nim vznikne nový nábytok,“ hovorí riaditeľka obchodného domu IKEA Slovensko Lucia Klečková.

Dosky s obsahom štiepky z vianočných stromčekov budú vyrábať dcérske výrobné závody firmy na Slovensku do konca februára. U nás je ich päť a každý závod sa zameriava na iný typ výrobkov. Vyrobený nábytok zo stromčekov potom nájdu v obchode aj slovenskí zákazníci.

zákazník s vianočným stromčekom
Zdroj: Ikea

„Používanie recyklovaného materiálu nielenže redukuje množstvo odpadu, ktorý by skončil na skládkach a v spaľovniach, ale aj znižuje tlak vyvíjaný na prírodné zdroje. Vďaka správnemu hospodáreniu s týmito zdrojmi vieme prispieť k zníženiu našej uhlíkovej stopy,“ hovorí líderka pre udržateľnosť v spoločnosti v Bratislave Anna Šimončičová.

Nábytok sa vyrobí u nás

Je dôležité, aby zákazníci očistili stromčeky, ktoré chcú odovzdať, od všetkých ozdôb a kovových predmetov. Stromčeky sa najprv uskladnia na dvore výrobného závodu v Malackách. Po opadaní ihličia ich podrvia a využijú pri výrobe drevotrieskových dosiek.

Riaditeľ malackého závodu Vladimír Matúšek očakáva, že štiepka zo stromčekov by mala byť dostatočne kvalitná, takže závod ju zaradí do prirodzeného chodu výroby. Na jeden meter kubický drevotrieskovej dosky zužitkujú 140 vianočných stromčekov. To znamená, že napríklad na jednu knižnicu s rozmermi 80x28x202 cm bude potrebné drevo z približne desiatich stromčekov.

„Vážime si drevo a chceme ho získavať zodpovedne a udržateľne. Hoci vianočné stromčeky budú tvoriť z hľadiska našich výrobných kapacít marginálny podiel, vždy sa snažíme podporiť projekty, pomocou ktorých dôjde k efektívnejšiemu využitiu prírodných zdrojov,“ odôvodnil V. Matúšek.

IKEA
Neprehliadnite

Ikea po 70 rokoch prestane vydávať svoj každoročný tlačený katalóg

IKEA sa v globálnej stratégii udržateľného rozvoja zaviazala, že do roku 2030 bude používať sto percent materiálov, ktoré pochádzajú z udržateľnejších zdrojov. Recyklovaný materiál je jedným z nich. „Chceme sa stať cirkulárnou spoločnosťou vo všetkých ohľadoch. Jedným z príkladov je práve zrecyklovať použitý vianočný stromček a spraviť z neho nábytok,“ uzatvára L. Klečková

Po vianočných sviatkoch v roku 2020 začali samosprávy so zberom stromčekov od šiesteho, alebo siedmeho januára. Napríklad v Bratislave predvlani odviezla mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu 125 ton stromčekov.