Ošiaľ okolo vesmírnych projektov pomohol naštartovať množstvo startupov budujúcich potrebnú infraštruktúru na ich realizáciu. Miliardárski vesmírni cestovatelia ako Jeff Bezos, Richard Branson a Elon Musk napumpovali do tohto odvetvia obrovské peniaze a zvýšili jeho atraktívnosť.

Vo vesmírnych technológiách sa aktuálne točí zhruba 200 miliárd dolárov, píše agentúra Bloomberg. Ide o trh, ktorý zahŕňa spoločnosti vyrábajúce produkty a služby určené na použitie na Zemi, aj na obežnej dráhe, či na misie vedúce k prieskumu vesmíru a snahám o kolonizáciu.

Trojnásobok

Podľa spoločnosti PitchBook, ktorá skúma tento typ trhu, dosiahli investície rizikového kapitálu do vesmírom sa zaberajúcich startupov v roku 2020 rekordných 5,5 miliardy dolárov. V porovnaní s rokom 2017 ide o trojnásobok.

V poslednej dobe sa Muskova spoločnosť SpaceX, ale aj Bezosova Blue Origin či Bransonova Virgin Galactic predbiehajú, ktorej sa ako prvej podarí vyslať zámožných turistov po svojej linke „ku hviezdam“. Najskôr si však chcú poletieť sami majitelia týchto firiem.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa