Veľké ropné spoločnosti míňajú milióny na to, aby sa prezentovali ako bojovníci proti klimatickým zmenám. No ich skutočné investície a lobistické aktivity hovoria o niečom inom. Ani zďaleka nezodpovedajú ich tvrdeniam o šetrnosti voči planéte.

Analýza londýnskeho energetického a klimatického think-tanku InfluenceMap zistila, že množstvo vyjadrení o pozitívnom vplyve na klímu, ktoré používa päť veľkých ropných a plynárenských spoločností ako BP, Chevron, ExxonMobil, Shell a TotalEnergies, nie je v súlade s ich výdavkami na nízkouhlíkové aktivity. Informoval o tom web CNN.

Správa prichádza v čase, keď vedci čoraz naliehavejšie upozorňujú, že svet musí obmedziť používanie fosílnych palív, aby zabránil katastrofálnym následkom klimatickej zmeny. Je tu však aj energetická kríza, ktorej dôsledkom sú rastúce zisky ropných spoločností na jednej strane a enormná finančná záťaž spotrebiteľov kvôli stúpajúcim cenám energií na strane druhej.

Len zlomok peňazí

Think-tank analyzoval 3 421 vyjadrení pätice firiem vo verejnej komunikácii v roku 2021 a zistil, že 60 percent z nich obsahovalo aspoň jedno „zelené“ tvrdenie. Analytici potom spočítali množstvo peňazí, ktoré energetické spoločnosti plánovali minulý rok minúť na zelené investície. Zistili, že v priemere len 12 percent kapitálových výdavkov smerovalo na to, čo samotné spoločnosti považujú za nízkouhlíkové alebo obnoviteľné aktivity.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa