Ruská ropa si aj napriek európskemu embargu prúdi ďalej, najmä do ázijskej časti sveta. Naproti tomu sa európske rafinérie musia rýchlo vynájsť a hľadať alternatívne zdroje. Klopú tak na dvere blízkovýchodných producentov, no tam nemusia pochodiť.

Začiatkom decembra začne platiť embargo Európskej únie na ruskú ropu dovážanú po mori. Vo februári bude nasledovať zastavenie dovozu ropných produktov. EÚ tieto opatrenia prijala v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu. Popri tom sľubuje, že je pripravená zaviesť cenový strop na ruskú ropu, čo potvrdila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová s tým, že je podľa nej dôležité zaistiť, aby vojnová pokladnica Ruska „začala zívať prázdnotou“.

Okrem toho sa euroblok musí postarať o to, aby boli v mnohých zraniteľných krajinách nastavené prijateľné ceny, dodala predsedníčka s tým, že úroveň cenového stropu ešte nebola určená.

Nová chrbtica ruského obchodu

Sankcie Európskej únie, ktoré zastavia takmer všetky námorné dodávky ropy z Ruska členom EÚ, vstúpia do platnosti 5. decembra. Opatrenia znemožnia európskym tankerom prepravovať ruskú ropu a zakážu poskytovanie poistenia, sprostredkovania financií, klasifikácie plavidiel a ďalších služieb. Výnimky budú platiť pre plavidlá prevážajúce náklad, ktorý bol zakúpený za cenu pod hranicou stropu, ktorá sa má ešte dohodnúť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa