Technologické giganty boli už pred vypuknutím pandémie Covid-19 dominantnými spoločnosťami, no kríza ich silu ešte výrazne zvýšila. Spoločnosti ako Alphabet (matka Google), Amazon, Facebook, Microsoft a Apple porástli vďaka tomu, že ich služby boli a sú v čase lockdownov prítomné v takmer každej oblasti nášho života – v nástrojoch, ktoré používame na prácu, štúdium a hru; v spôsoboch, akým fungujú firmy a predávajú svoje výrobky; v možnostiach, ako nakupujeme a komunikujeme.

Bežní ľudia aj manažéri podnikov sa za posledný rok začali viac spoliehať na technológie. S tým súvisí nárast e-commerce, cloud computingu, objemov digitálnej reklamy, ale aj zvýšený nákup počítačov či častejšie hranie videohier. Naproti tomu letecké spoločnosti či maloobchodníci v kamenných obchodoch bojovali o prežitie.

Rast o pätinu

Ako uvádza The Wall Street Journal, príjmy piatich najväčších technologických spoločností v USA vzrástli za posledný rok o pätinu na 1,1 bilióna dolárov. Ich celkový zisk sa zvýšil o 24 percent. Trhová hodnota všetkých piatich spoločností vzrástla na závratných 7,5 bilióna dolárov na konci roka 2020. Koncom roka 2019 sa rátala na necelých päť biliónov.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa