Rekordné čísla si zaknihovala aj najväčšia domáca mliekareň Rajo v rukách nemeckého Meggle. No niektoré menšie mliekarne zarobili ešte viac ako bratislavský líder brandže. Zopár podnikom sa aj napriek vyšším cenám výsledky pohoršili.

Dobrá náplasť na pokuty

Líder Rajo vlani zvýšil tržby na rekordných 171 miliónov eur. Medziročne mu poskočili až o sedminu. Zisk sa mu zlepšil menej razantným tempom, no aj on sa dostal na nový rekord – niečo viac ako 1,3 milióna eur. Rajo vo výročnej správe uvádza, že za lepšími výsledkami nie je iba zdraženie tučnejších mliečnych výrobkov. Pomohli aj viaceré úspešné inovácie – výrobky s vyšším obsahom proteínov a produkty bez laktózy.

S vyššími ziskami sa Raju ľahšie trávi aj viac ako desaťmiliónová pokuta, ktorú dostalo spolu s viacerými svojimi odberateľmi z radov tunajších najväčších obchodných reťazcov od Protimonopolného úradu. Udelil im ju za koordinované dohadovanie pultových cien produktov Rajo počas rokov 2009 až 2014. Líder trhu síce obvinenie považuje za vykonštruované, no úrad pokutu potvrdil aj v odvolacom konaní.

Pokuta firmu zatiaľ 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa