Vianočné trhy dostali ráznu stopku zo dňa na deň. A tak ako tento rok trhovníci rozkladali svoje stánky, tak ich už aj zbalili. Vianočné trhy sa nekonajú.

„Vianočné trhy, ako aj ostatné druhy sezónneho ambulantného predaja sa považujú za hromadné podujatia. Ich organizovanie je v súčasnosti zakázané okrem taxatívne vymenovaných podujatí vo vyhláške ÚVZ SR, kam však organizácia vianočných trhov nespadá,“ hovorí hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) Dáša Račková.

vianočné trhy
Neprehliadnite

Zabaľte Vianoce, nebudú pre všetkých. Vláda zatiahla ručnú brzdu, trhom zobrala šancu

Nie všetky mestá to však vzdali. Metropola východu Košice zatiaľ vyčkáva a trhy stále nezrušila. „Rozhodli sme sa odložiť ich pôvodne plánovaný začiatok z 1. decembra na neurčito,“ uviedol magistrát na svojej sociálnej sieti.

Trhy si vedia predstaviť, a to po ukončení zákazu vychádzania 9. decembra. Fungovať by mohli podľa aktuálne platného covid automatu v režime pre čierne okresy. „V takom prípade by sa vianočné trhy konali v režime OP.“

V prípade, že vláda predĺži zákaz vychádzania, oznámia ďalší postup. Zmluvy s predajcami sú pripravené, ale k plateniu za stánky ešte nedošlo.

Niektorí sa pýtajú, prečo klasické trhy otvorené byť môžu a vianočné sa zrušili. Rozdiel je vraj v spôsobe predaja. Na trhoviskách s ovocím, zeleninou, či imelom sa kupujúci údajne zbytočne nezhromažďujú, ale nakúpia a odchádzajú. Pri vianočných trhoch je to skôr o postávaní, popíjaní a stretávaní sa s priateľmi.

 Na snímke je bratislavské trhovisko Miletičová počas lockdownu.
Neprehliadnite

Vonkajšie trhoviská ostali otvorené, prvý adventný víkend bol divoký. Nariadenia sú deravé

„Nekryté alebo čiastočne kryté trhoviská s predajom sadeníc, rezaných kvetov, zeleniny, ovocia a potravín sú v zozname esenciálnych prevádzok uvedených v aktuálne platnom uznesení vlády SR a platnej vyhláške ÚVZ SR,“ ozrejmuje D. Račková.

KK25 Norimberg - Prevádzkovateľ stánku Alexander Wei demontuje svoj stánok, keďže tradičný vianočný trh bol už druhý rok po sebe zrušený v Norimbergu 19. novembra 2021. Nemecká spolková krajina Bavorsko v piatok oznámila, že ruší všetky plánované vianočné trhy. Toto opatrenie je súčasťou rozsiahlejších obmedzení, ktoré sa rozhodla tamojšia vláda zaviesť v snahe zastaviť šírenie nákazy novým koronavírusom. FOTO TASR/AP
Alexander Wei, a stand operator at the Nuremberg Christkindlesmarkt, dismantle
Neprehliadnite

Zákaz vianočných trhov je diskriminačný, tvrdí primátor Prahy

Zrušené trhy – trhovník v strate

Trhovníci, ktorí mali zabezpečovať stánky s jedlom alebo s pitím, hovoria o veľkých stratách. Nakúpili víno, medovinu, dohodli s dodávateľmi stovky kilogramov mäsa, či mäsových výrobkov. Niektorým sa podarilo zmluvy odvolať a zostala im len časť mäsových produktov, niektorým zostala značná časť zásob. Pre gastro biznis sa stali vianočné trhy len ďalšou stratovou epizódou.

„Je to úplná katastrofa. Kto náš odškodní? Mali sme skoro všetko postavené, všetko urobené a zrazu zo dňa na deň padlo rozhodnutie. Do toho ešte aj lockdown, takisto zo dňa na deň. Kde tie zásoby popredať,“ hovorí konateľ firmy Agilit Team invest Jozef Iľko. Na bratislavských vianočných trhoch plánovali predávať nápoje a jedlo na dvoch miestach.

Montáž stánkov ich stála približne 3 000 eur. Nakúpili aj kanvice, ďalšie technológie a vybavenie stánkov, čo ich vyšlo na ďalších 2 000 eur. „Dali sme si vyrobiť dlhé 25 cm klobásy. Celkovo nejakých 150 kg. A teraz čo s tým? Museli sme to rýchlo odvolať,“ hovorí J. Iľko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa