Najnovšie prognózy európskej oceliarskej asociácie Eurofer potvrdzujú, že dopyt po oceli sa môže znížiť aj v roku 2023. Nie je to prekvapením, keďže ide o pokračovanie nepriaznivého vývoja z takmer celého minulého roka.

Hoci sa ceny ocele na finančných trhoch v poslednom štvrťroku vlaňajška nakoniec stihli odraziť od pomyselného dna a sčasti korigovali dlhodobý prepad, vďaka prílišnému optimizmu to isto nebolo.

Negatívne trendy v roku 2022 v tomto segmente priemyslu zotrvávajú a podľa Euroferu sa stihli prehĺbiť aj napriek väčšej makroekonomickej odolnosti Európskej únie. Odhady pre tento rok však zostávajú naďalej hmlisté.

Ďalšia recesia v poradí

Ako naznačuje najnovšia štúdia Euroferu, všetky negatívne faktory na trhu s oceľou, ktoré inak vyplynuli z geopolitických nálad a okolností, sa už zhmotnili v prvej polovici minulého roka a naďalej ovplyvňujú európsky trh s oceľou.

„Predpokladá sa, že spotreba ocele za rok 2022 klesne ešte hlbšie, než sa očakávalo, a to o 4,6 percenta, hoci predtým sa hovorilo o 3,5-percentnom poklese. Výhľad na rok 2023 tiež zostáva negatívny na úrovni mínus 1,6 percenta, čím sa otvára cesta pre štvrtú recesiu dopytu po oceli za päť rokov,“ uvádza asociácia vo svojom hodnotení predposledného kvartálu minulého roka.

Dodáva, že mierne oživenie zostáva v nedohľadne a prejaví sa až v roku 2024, keď oceliari v združení očakávajú takmer dvojpercentný rast spotreby ocele. Aj keď tento odhad so sebou nesie veľkú mieru neistoty, priznáva Eurofer. Napriek všeobecnejšej odolnosti hospodárstva EÚ dosiahla spotreba ocele v treťom štvrťroku 2022 najnižšiu úroveň po pandémii.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa