Expandujúca zeleninárska firma

V kategórii Firma roka triumfovala tento rok spoločnosť Agromačaj, ktorá sa zaoberá pestovaním, skladovaním a balením čerstvej zeleniny. Rodinná firma Mačajovcov z Kráľovej pri Senci sa na prvom mieste umiestnila aj vďaka historicky najlepším hospodárskym výsledkom. Skupina, v ktorej farmárči už šiesta generácia, dosiahla vlani tržby takmer 34 miliónov eur a zisk zhruba osem miliónov eur.

Agromačaj - zeleninárska spoločnosť, ktorá získala v ankete ekonomického týždenníka TREND titul Firma roka 2020.
Zdroj: MATEJ KALINA
Agromačaj - zeleninárska spoločnosť, ktorá získala v ankete ekonomického týždenníka TREND titul Firma roka 2020.

Firma sa špecializuje najmä na lokálne druhy zeleniny, ktoré pestuje na Slovensku, v Maďarsku a Česku. Minulý rok sa pre európskych poľnohospodárov niesol v znamení mimoriadnych vplyvov počasia, ktoré v západnej Európe spôsobilo nedostatok komodít, Agromačaj však dokázal cenové výkyvy využiť vo svoj prospech.

Dostatok produkcie prial expanzii na nové trhy a rozširovaniu ponuky plodín. Nezlomní farmári pretavili rast do rozšírenia skladových kapacít a výstavby novej baliarne zeleniny. Objem investícií vlani dosiahol dvadsať miliónov eur.

Na druhom mieste skončila taktiež rodinná firma Medeko Cast z Považskej Bystrice. S firmou Agromačaj ju spája aj to, že obe sú predstaviteľkami stáročných odvetví. Medeko Cast sa totiž venuje zlievaniu kovov a tradíciu niekdajších Považských strojární rozvíja už 25 rokov. Jej vlaňajšie tržby presiahli 36 miliónov eur a zisk atakoval hranicu milión eur.

Považská firma sa sústreďuje najmä na zahraničný trh, na ktorý dodáva špecializované výrobky s vyššou pridanou hodnotou. Predzvesťou jej ďalšieho rastu je aj vlaňajšia miliónová investícia do technologického zariadenia a začiatok projektovej prípravy novej haly na zlievareň presného liatia.

Vetropack Nemšová
Neprehliadnite

Nemšovské sklárne prešli prerodom za viac než 50 miliónov eur

Trojicu víťazov dopĺňa technologický gigant Eset. Firma, ktorá patrí k svetovým lídrom v oblasti IT bezpečnostných riešení, vyhrala titul TREND TOP Firma roka už niekoľkokrát. Legenda slovenského IT biznisu sa vlani prvýkrát v histórii vyšvihla s tržbami nad hranicu pol miliardy eur, čo jej prinieslo rekordný 78-miliónový čistý zisk.

Vďaka silnej obchodnej infraštruktúre naprieč kontinentmi generuje absolútnu väčšinu jej obratu zahraničný trh. Produkty firmy chránia viac než dve miliardy používateľov internetu, predávajú sa vo viac ako dvesto krajinách sveta. Eset globálne zamestnáva približne 1 800 ľudí, pričom až tretina z nich pracuje vo vývoji a výskume.

TREND TOP Firma roka 2020
  1. Agromačaj, a.s., Kráľová pri Senci
  2. Medeko Cast, s.r.o., Považská Bystrica
  3. Eset, s.r.o., Bratislava

 

Dvojciferne rastúca banka

Vlaňajšok bol zrejme posledným veľmi úspešným rokom pre banky na Slovensku, a to aj v dôsledku sprísňovania podmienok na poskytovanie úverov. Zisk sektora po zdanení vzrástol len o pol percenta, na 643 miliónov eur.

Podľa NBS bankám rástol zisk najmä preto, lebo tvorili menej opravných položiek a rezerv, šetrili na administratíve a vyplatili si veľa dividend. Negatívny vplyv na rast ziskovosti mali najmä klesajúce čisté úrokové výnosy a výnosy z obchodovania.

Tatra banka
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Tatra banka

Víťazom kategórie TREND TOP Banka roka 2020 sa stala Tatra banka, ktorá na čele rebríčka po dvoch rokoch vystriedala Slovenskú sporiteľňu. Tatra banka bola vlani jedinou bankou spomedzi veľkej trojky [VÚB, Slovenská sporiteľňa – pozn. TRENDU], ktorá zvýšila zisk o dvojciferné číslo. Predstavoval 135 miliónov eur. Na druhé miesto v rebríčku TRENDU sa vyšvihla ČSOB. Slovenská sporiteľňa klesla z prvého miesta na tretie.

TREND TOP Banka roka 2020
  1. Tatra banka, a.s., Bratislava
  2. Čekoslovenská obchodná banka, a.s., Bratislava
  3. Slovenská sporiteľňa, a.s., Bratislava

Tatra banke pomohla bodovať najmä najvyššia zmena trhového podielu na úveroch, ale aj na vkladoch. Lídrom bola aj v rentabilite kapitálu, ktorú mala nad dvanástimi percentami. ČSOB vynikala v nízkych prevádzkových nákladoch v pomere k výnosom a vysokým nárastom čistého zisku. Slovenská sporiteľňa mala slušný nárast trhového podielu na úveroch aj na vkladoch. Druhá najúspešnejšia bola aj v rentabilite kapitálu.