Firmou roka 2018 sa po šiestykrát stala spoločnosť Eset. Cenu pre najúspešnejšiu banku si po minuloročnom druhom mieste znova prevzala Slovenská sporiteľňa. Pozíciu najúspešnejšieho poisťovateľa získava Allianz – Slovenská poisťovňa.

Na podujatí po druhý raz odovzdali aj cenu pre Daňovníka roka. Svoju pozíciu si jednoznačne obhájila automobilka Volkswagen Slovakia. Tento rebríček zostavuje odborný garant súťaže spoločnosť BMB Leitner.

Manažérom roka 2018 sa stal Michal Meško, konateľ spoločnosti Martinus – najväčšieho internetového kníhkupectva na Slovensku. Titul Investor roka 2018 získal Jaguar Land Rover Slovakia.

Najúspešnejšiu firmu, banku a poisťovňu určil hodnotiaci model porovnávajúci ich dosiahnuté hospodárske výsledky. Inak je to pri Manažérovi roka, ktorého vybrali hlasovaním čitatelia TRENDU (váha 50 %) a osobnosti ekonomiky Slovenska z TREND barometra (rovnako 50 %). Pri Investorovi roka sa rozhoduje nasledovným percentuálnym podielom 33 % čitatelia TRENDU, 33 % TREND barometer a 34 % spoločnosť KMPG.

Prestížne ocenenia prevzali šéfovia ocenených spoločností počas slávnostného večera v priestoroch budovy Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Výročné ceny TRENDU za mimoriadne podnikateľské výsledky
Firma roka 2018 Banka roka 2018 Poisťovňa roka 2018
1. Eset, s.r.o. Slovenská sporiteľňa, a.s. Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s.
2. SaarGummi Slovakia, s.r.o. VÚB, a.s. MetLife Europe d.a.c.
3. Handtmann Slovakia, s.r.o. Tatra banka, a.s. Generali poisťovňa, a.s.

Eset opäť prvý

Slovenský IT gigant Eset po troch víťazstvách v rokoch 2008 až 2010 sfinalizoval teraz ďalší hatrick, keď si už aj v tomto roku odnáša po tretí rok v rade titul Firma roka. S lanskými tržbami 470 miliónov eur, ktoré medziročne opätovne vzrástli o šestnásť percent, Eset dominuje slovenskému ítečkovému sektoru. Ešte väčšiu hegemóniu vidieť z pohľadu zisku po zdanení. Jeho hospodársky výsledok sa síce vlani znížil o jedenásť percent, ale aj tak dosiahol závratných 65,5 milióna eur, takže na ziskovosti celého sektora sa podieľa bezmála dvoma pätinami.

TREND TOP 2018: Manažérom roka je Meško, uspel aj Eset či Jaguar

Výherca v kategórii Firma roka 2018, generálny riaditeľ ESETU Richard Marko Zdroj: Maňo Štrauch

Kontinuálny rast Esetu je výsledkom skvelej obchodnej exekúcie, keďže firme sa evidentne darí nájsť a udržať klientov aj v náročnom a meniacom sa prostredí IT bezpečnosti. Takmer celé tržby Esetu generovali zahraničné trhy, predovšetkým v Európe a Severnej Amerike. Firma je tradične silná aj vo výskumno-vývojových aktivitách, ktoré jej technológie udržujú na špičke v oblasti IT bezpečnosti.

Striebornou firmou je už druhý rok po sebe dolnovestenická dcéra nemeckého výrobcu gumovo-plastových tesnení do dvier, okien i batožinových priestorov automobilov SaarGummi. Podobne ako celý automotive sektor zažíva aj SaarGummi v posledných rokoch dobré časy. Slovenskej dcére sa osobitne darilo hlavne v ostatných dvoch rokoch. Ziskovosť firmy posúva vyššie hlavne to, že po krízovom poučení rozšírila portfólio svojich zákazníkov a venuje sa tiež stále viac hlavne produkcii sofistikovanejších tesnení s vyššou pridanou hodnotou. Kvalita i efektívnosť slovenskej vetvy SaarGummi je na takej úrovni, že je už dnes kompetenčným centrom pre celú materskú skupinu.

Tretie miesto patrí slovenskej dcére nemeckého dodávateľa pre automobilový priemysel Handtmann Slovakia. Firma sa vo svojom košickom závode venuje odlievaniu a následnému opracovaniu hliníkových komponentov , ktoré smerujú predovšetkým do nemeckých prémiových automobiliek. Handtmann Slovakia sa darí kontinuálne rásť, keď tržby spoločnosti v ostatných troch rokoch medziročne stúpli dvojciferný tempom. Vlani prekonali hranicu 22 miliónov eur, keď v porovnaní s predminulým rokom poskočili o takmer štrnásť percent. V rovnakom období čistý zisk poklesol o necelých osem percent na 1,6 milióna eur. Ziskovosť spoločnosti sa pohybuje na úrovni sedem percent, čo zodpovedá úrovni celého hutníckeho odvetvia na Slovensku.

Do hodnotenia Firma roka 2018 sú zaradené automaticky všetky nefinančné spoločnosti, ktoré odovzdali do registra svoju účtovnú závierku alebo poskytli týždenníku finančné údaje za uplynulý rok, nie je preto možné sa do nej prihlásiť.

V tomto roku sa kvalifikovalo 438 spoločností, ktoré splnili všetky kvalifikačné kritériá:

  • majú za sebou najmenej tri kompletné roky činnosti,

  • v roku 2017 ich tržby prevýšili hranicu 20 miliónov eur a EBITDA bola vyššia ako dva milióny eur,

  • v ostatných troch rokoch hospodárili s kladným hospodárskym výsledkom,

  • do polovice októbra zverejnili základné údaje o hospodárení za rok 2017 a predchádzajúce roky, s ktorými pracuje hodnotiaci model TRENDU.

Po prestávke návrat na čelo

Po minuloročnej prestávke, kedy TREND odovzdal cenu Banka roka VÚB banke, patrí titul opäť Slovenskej sporiteľni. Podobne ako vlani aj tentoraz dosiahli v hodnotení obe banky len malý bodový rozdiel. Sporiteľňa mala na rozdiel od svojho rivala v rukách talianskeho investora vyrovnanejšie skóre v hodnotených ukazovateľoch. Sporiteľňa najlepšie obstála v úverovom boji a aj pri získavaní vkladov patrila k finančnými domom, ktoré sa nimi najviac posilnili.

TREND TOP 2018: Manažérom roka je Meško, uspel aj Eset či Jaguar

Zdroj: Mgr. art. Oliver Leššo

Ako obvykle je jednou z najviac kapitálovo vybavených bánk, kapitálová sila sa od nej ako systémovo dôležitej banky očakáva. VÚB zostala aj vlani pre sporiteľňu silným konkurentom – a to aj bez toho, aby si pomáhala takou silnou injekciou ako dostala rok dozadu v podobe dividend od svojej dcéry. Tretie miesto si obhájila Tatra banka, ktorá v hodnotení zasvietila najmä ziskovosťou a schopnosťou pritiahnuť vklady klientov.

Nový poisťovací víťaz

Po miernej úprave kritérií, ktorá lepšie zohľadňovala vplyv jednorazových životných poistiek, získala prvé miesto podruhýkrát najziskovejšia poisťovňa na trhu, Allianz - Slovenská poisťovňa. Darí sa jej udržať si ako trhový podiel, tak aj bezkonkurenčnú ziskovosť. Druhé miesto získala slovenská pobočka americkej poisťovne Metlife, ktorej sa darí stabilne rásť na trhu životného poistenia.

TREND TOP 2018: Manažérom roka je Meško, uspel aj Eset či Jaguar

Vyhlásenie Poisťovne roka 2018 Zdroj: Maňo Štrauch

Trojku uzatvára poisťovňa Generali, ktorej sa po prevzatí značiek Genertel a Európskej cestovnej poisťovne darí každoročne zvyšovať počet nových klientov, čo je na poistnom trhu pre veľké poisťovne náročné.

Uspela štvrtá automobilka

TREND TOP 2018: Manažérom roka je Meško, uspel aj Eset či Jaguar

Výherca v kategórii Investor roka 2018 je Jaguar Land Rover Slovakia. Cenu prevzal šéf slovenskej automobilky Alexander Wortberg Zdroj: Maňo Štrauch

Investícia automobilky Jaguar Land Rover do nového výrobného závodu na Slovensku patrí medzi najväčšie investície v automobilovom priemysle v Európe za ostatných desať rokov. Investícia v hodnote 1,4 miliardy eur je pre britského producenta luxusných áut patriaceho indickému holdingu Tata Motors kľúčová, keďže vďaka nej získa potrebné nové výrobné kapacity na pokrytie globálneho dopytu. Tie sledujú ambiciózny cieľ stať sa silným medzinárodným hráčom schopným konkurovať zavedeným prémiovým značkám. Fabrika umiestnená v strategickom priemyselnom parku v Nitre má produkčnú kapacitu 150-tisíc vozidiel ročne.

Celkovo plánuje spoločnosť na Slovensku zamestnať necelých tritisíc ľudí. Fabrika zatiaľ vyrába len jeden model: Land Rover Discovery, ktorého kompletná výroba sa v najbližších mesiacoch presunie z Britských ostrovov na Slovensko. V investičnej zmluve medzi štátom a automobilkou sa spomína aj možnosť druhej fázy, ktorá by zvýšila miestnu produkciu na 300-tisíc áut, počet zamestnancov na 3 900 a investíciu o ďalších 520 miliónov eur. Finálne rozhodnutie o tom však zatiaľ nepadlo.

Kníhkupec manažérom roka

Michal Meško je spätý s martinským kníhkupectvom Martinus od strednej školy. Najprv pre nich brigádoval ako programátor a postupne sa prepracoval až na pozíciu riaditeľa najväčšieho internetového kníhkupectva na Slovensku. Sám priznáva, že hoci má manažérske vzdelanie, nepovažuje sa za typického manažéra a nikdy si nepredstavoval, že sa ním stane.

TREND TOP 2018: Manažérom roka je Meško, uspel aj Eset či Jaguar

Manažérom roka 2018 je Michal Meško Zdroj: Maňo Štrauch

Medzi ďalšími nominovanými boli výkonný riaditeľ výrobcu ferozliatin OFZ - Branislav Klocok, generálna riaditeľka SNG - Alexandra Kusá, generálny riaditeľ poisťovne Generali - Roman Juráš a generálny riaditeľ Slovalca - Milan Veselý.

Piatich kandidátov nominovala redakcia týždenníka TREND a hlasovaním ho určili manažéri na Slovensku pôsobiacich firiem, ako aj registrovaní čitatelia TREND.sk.

Hodnotiace kritériá

(zjednodušené, podrobnejší opis nájdete v ročenke TREND TOP 2018)

Systém hodnotenia Firmy roka 2018
Výsledky 2017 (váha v %) Výsledky 2016 (váha v %) Výsledky 2015 (váha v %)
Zmena tržžieb 10 5 1,67
Prevádzkový zisk + odpisy/tržžby 10 5 1,67
Tržžby/majetok spolu 10 5 1,67
Majetok/očistený majetok 10 5 1,67
Očistený majetok/vlastné imanie 10 5 1,67
Rentabilita kapitálu 10 5 1,67
Spolu 60 30 10
Systém hodnotenia Banky roka 2018
Výsledky 2017 (váha v %) Výsledky 2016 (váha v %)
Zmena trhového podielu na úveroch 10 -
Zmena trhového podielu na vkladoch 10 -
Rentabilita kapitálu 15 5
Prevádzkové náklady / prevádzkové výnosy 15 5
Primeranosť vlastných zdrojov / kapitálová primeranosť 15 5
Krytie zlyhaných úverov 15 5
Spolu 80 20
Systém hodnotenia Poisťovne roka 2018
Výsledky 2017 (váha v %)
Zmena trhového podielu (2017) 30
Rentabilita vlastného imania (2017) 30
Rentabilita poistenia (2017) 30
Solvency II Ratio (2017) 10