Pracovný trh čelí posledné roky veľkým výzvam. Okrem makroekonomických faktorov, ktoré sa prejavujú aj na globálnej úrovni, či klimatických zmien to sú aj následky pandemickej krízy, ako aj hrozba ďalších následkov vojenského konfliktu a prípadných sociálnych nepokojov.

„V posledných rokoch žijeme v časoch veľkých transformácií, v dobe neurčitej, plnej neustálych výziev a ohrození,“ konštatuje odborníčka na problematiku ľudských zdrojov a biznisová poradkyňa Anna Hudáková, ktorá pre TREND zhŕňa štyri najdôležitejšie faktory, prečo je na Slovensku nedostatok kvalifikovaných ľudí pre mnohé novovytvorené pozície.

Anna Hudáková, koučka a expertka na HR
Neprehliadnite

Ako si udržať vo firme najlepších ľudí a prečo to nepreháňať so školeniami, radí expertka na HR

1. Školstvo

Prvou vážnou výzvou je situácia v školstve a vzdelávaní, to ako Slovensko pripravuje mladých ľudí a budúcu generáciu na nové trendy na trhu práce. Mnohé štúdie a zamestnávatelia poukazujú na to, že sme jednou z najhoršie pripravených krajín na digitalizáciu a automatizáciu, upozorňuje A. Hudáková.

Školstvo a vzdelávanie je podľa nej tridsať rokov zanedbávané, nemá potrebnú podporu, kvalitnú stratégiu a koncepciu, ani finančnú podporu. Absentuje tiež koncepcia celoživotného vzdelávania, ktoré sa stáva v týchto časoch nevyhnutnosťou.

2. Kvalita pracovnej sily

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa