Leto je pre niekoho obdobie dovoleniek, pre iných čas vyťažiť z biznisu maximum. A kedy zarobiť, keď nie v čase hlavnej sezóny? Pandémia však ochromila trh a najmä sezónni podnikatelia majú ťažkú hlavu, ako v čase karanténnych opatrení ustáť likvidačný výpadok tržieb a stratu klientov. 

Ďalšia pomoc je na ceste

Domácnosti budú v najbližších mesiacoch míňať menej financií, firmy nechajú v dôsledku neistoty mnohé aktivity naďalej utlmené. A ekonomika stále padá. Takto to vidí Európska komisia, ktorá v aktuálnej prognóze odhaduje, že naše hospodárstvo klesne tento rok o deväť percent. Ešte na jar Komisia odhadovala pokles o 6,7 percenta.

Mnohé sektory sú na kolenách a žiadajú o pomoc štát. Rezort hospodárstva na čele s Richardom Sulíkom chce najnovšie podnikom kompenzovať straty za obdobie povinného zatvorenia. Nie všetkým, len vo vybraných odvetviach a za podmienok, ktoré sám určí.  Ako pre TREND potvrdila hovorkyňa rezortu Katarína Svrčeková, pripravujú schému ďalšej pomoci.

„V nej by mal byť špecifikovaný rozsah kompenzácie poklesu tržieb vrátane spôsobu ich výpočtu,“ konkretizovala. Mechanizmus tejto podpory by mal byť pomerne jednoduchý, s výrazne zníženým počtom potrebných dokumentov.

Predbežne sa v odborných kruhoch hovorí o dotačných výzvach prioritne pre malé a stredné podniky do 250 zamestnancov, ktoré pandémia takisto výrazne ekonomicky zasiahla. Podľa riaditeľky odboru výskumu podnikateľského prostredia Slovak Business Agency Lucie Birasovej ich prieskum v spolupráci so Združením podnikateľov Slovenska a Slovenským živnostenským zväzom ukázal, že 40 percent takýchto firiem sa o štátnu podporu doteraz neuchádzalo práve preto, že nespĺňali podmienky.

Najvyššie zastúpenie podnikateľov, ktorí sa pre pandémiu museli vyrovnať s poklesom tržieb, bolo v stravovacích (97,2 %) a ubytovacích službách (92,3 %), nasledujú vzdelávacie a zdravotnícke služby (84,7 %), umenie, rekreácia a zábava (82,0 %) a osobné služby (80,9 %).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa