1. Nemeckú Hellu kupujú Francúzi

Hoci sa o plánoch predať väčšinový podiel v nemeckej rodinnej firme Hella hovorilo už dlhší čas, potvrdené informácie o novom vlastníkovi prišli až po víkende. Automobilový dodávateľ Faurecia sa dohodol na získaní väčšinového podielu v nemeckej spoločnosti Hella a zároveň ponúkol odkúpenie zvyšných akcií.

Faurecia
Neprehliadnite

Nemeckú Hellu kupujú Francúzi, ktorí sú na Slovensku v strate

Napriek tomu, že ešte nedávno sa hovorilo o rekordnej čiastke viac ako sedem miliárd eur, Francúzi odkúpia väčšinový 60-percentný podiel firmy Hella len za takmer 4 miliardy eur. Je to menej ako sa pôvodne očakávalo, keďže o získanie nemeckého dodávateľa v automotive segmente bojovali ešte pred týždňom traja svetoví giganti.

O majoritný podiel rodiny Hueckovcov mali záujem dodávatelia automobilových súčiastok Faurecia a Plastic Omnium, ako aj nemecký dodávateľ Mahle.

Od strategických záujemcov sa pritom očakávalo, že oficiálne ponuky za väčšinový podiel nakoniec dosiahnu zhruba sedem miliárd eur (8,2 miliardy dolárov), uviedli dva zdroje blízke predaju. Zhruba trojštvrtinová hodnota transakcie preto prekvapila viacerých. Výšku transakcie sa totiž snažili kupci určiť z trojmesačného priemeru ceny akcií Helly, uviedli zdroje, čo predstavovalo zhruba 60 eur za kus.

Faurecia sa zaoberá najmä technológiami v interiéry vozidla
Zdroj: Faurecia
Faurecia sa zaoberá najmä technológiami v interiéry vozidla

Približne 3,4 miliardy eur z aktuálnej dohodnutej sumy sa vyplatí v hotovosti a zvyšok v akciách spoločnosti Faurecia. Hueckovci tak budú mať po fúzii v novej firme podiel deväť percent. Francúzsky koncern navyše predložil všetkým zvyšným akcionárom ponuku na odkúpenie ich podielu práve vo výške 60 eur na akciu plus dividendu vo výške 0,96 eura za akciu, čo hodnotí firmu Hella približne na 6,8 miliardy eur.

2. Volkswagen sa nevie rozbehnúť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa