1. Elektromobilita už ohrouje zamestnanosť 

Kým sa Slovensko na počiatku globálneho trendu a avizovaného prechodu na elektromobilitu obávalo mála investícií, ktoré mohlo v tejto oblasti získať, vývoj postupne naznačuje, že nemusí ťahať za kratší koniec.

Dôvodom je aj fakt, že elektromobilita začína byť vážnym tŕňom v oku európskych odborárov v automotive. Viaceré krajiny totiž hlásia budúce škrty pracovných pozícií v tomto segmente a hroziace nárasty nových nezamestnaných ľudí na trhu práce.

V hre sú totiž už desiatky tisíc pracovných miest, ktoré by mala elektromobilita vo výrobe zoškrtať a postupné navyšovanie produkcie e-mobilov v Európe môže tento trend ešte umocniť.

Najnovšie s podobnými správami prišli pracovné odbory v Taliansku, ktoré avizujú, že kvôli prechodu na elektromobilitu je ohrozených viac ako 73-tisíc miest v Taliansku.

Odborári už vyzvali vládu, aby začala diskusiu o opatreniach na podporu automobilového priemyslu, pričom viac ako 63-tisíc pozícií sa zruší medzi rokmi 2025 až 2030, uviedla odborová organizácia Federmeccanica.

Tesla logo
Neprehliadnite

Top v automotive: Tesla s rekordným ziskom a Stellantis bude zrejme prepúšťať