1. Desať miliárd eur dostanú Španieli

Nemecký koncern Volkswagen investuje desať miliárd eur do elektromobility v Španielsku, informovala o tom agentúra Reuters. Automobilová skupina v krajine plánuje vyrábať elektromobily a batérie, spresnil šéf Volkswagenu Herbert Diess.

Skupina tak elektrifikuje druhého najväčšieho výrobcu áut v Európe novou gigafabrikou na výrobu batérií, podporí produkciu elektrických áut v dvoch závodoch a vytvorí ekosystém dodávateľov od ťažby lítia po montovanie batérií. Volkswagen v spolupráci so španielskou elektrárenskou firmou Iberdrola postaví aj solárny park, ktorý bude dodávať časť energie pre závod v Sagunte.

O ďalšom podobnom pláne v srdci východnej Európy by sa malo rozhodnúť ešte tento rok. Naďalej nie je jasné, či nová gigafabrika bude v Česku, na Slovensku alebo v susednom Poľsku.

Na snímke logo automobilky Volkswagen na jednom z vyrábaných modelov áut počas výročnej tlačovej konferencie spoločnosti Volkswagen Slovakia k 30 rokom pôsobenia na Slovensku v Bratislave 22. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Top v automotive: Volkswagen v Bratislave opäť investuje a zdieľanie áut je v kurze