1. Volkswagen obmedzí pluginy

Nemecká automobilka Volkswagen uviedla, že prestáva prijímať objednávky na množstvo plug-in hybridných modelov. Odvoláva sa na nedostatok čipov a problémy dodávateľského reťazca súvisiace s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Objednávky na plug-in hybridné verzie modelov VW Golf, Tiguan, Passat, Arteon a Touareg budú až do odvolania pozastavené a doručenie už zadaných objednávok sa nemusí uskutočniť v tomto roku, uviedla spoločnosť.

Volkswagen sa tak pripája k ďalšej sesterskej značke Audi pri zmrazovaní objednávok plug-in hybridných áut kvôli prerušeniu ich výroby. Správa, o ktorej ako prvý informoval denník Handelsblatt, nasledovala po rozhodnutí Volkswagenu zastaviť výrobu v Rusku a dočasne pozastaviť výrobu v niekoľkých továrňach v Nemecku.

Hlavný závod automobilky vo Wolfsburgu bude nečinný prinajmenšom do druhej polovice mesiaca. Dovtedy prestane vyrábať aj závod v Zwickau, ktorý vyrába elektrické vozidlá. Postihnuté sú aj závody v Hannoveri a Drážďanoch, ako aj dve továrne v Poľsku, uviedla spoločnosť.

Ukrajina a Rusko sú síce menšie predajné trhy, ale problémy s dodávkami komponentov, ako sú káblové zväzky vyrábané na Ukrajine, či rastúce ceny surovín bránia výrobe automobilov na celom kontinente. Dočasne prerušuje niektoré výrobné zmeny aj bratislavský podnik Volkswagen Slovakia.

porsche
Neprehliadnite

Top v automotive: Investori si brúsia zuby, vstup Porsche na burzu je reálnejší