1.  Defender začnú testovať na vodík

Automobilka Jaguar Land Rover začne tento rok testovať prototyp modelu Defender s palivovými článkami na vodík. Koncept majú vyvinúť s využitím technológií rôznych partnerov. Koncept bude čiastočne financovaný z grantu 8,7 milióna libier (11 miliónov eur) od britskej vlády. Cieľom je podpora vývoja budúcich automobilových technológií v krajine.

Aygo, Musk, Backham
Neprehliadnite

Top v automotive: Slovenské baterky získali nový biznis a ázijské mini autá dominujú

Podľa Jaguar Land Rover sú vodíkové palivové články najmä alternatívou k čisto elektrickým vozidlám. A to najmä v súvislosti s pohonmi svojich ťažších SUV modelov. Koncept je súčasťou snahy spoločnosti JLR dosiahnuť nulové emisie do roku 2036.

Vodík je atraktívny najmä pre výrobcov väčších vozidiel, pretože ponúka dlhší dojazd ako batérie a rýchlejšie sa tankuje než je dobíjanie elektromobilov.

Spoločnosť JLR v roku 2019 vymenovala Ralpha Clagueho, predtým riaditeľa výskumu a vývoja palivových článkov v čínskom Great Wall Motor, na pozíciu vedúceho vodíkových a palivových článkov.

Land Rover Defender Heritage Custom
Zdroj: Heritage Custom

„Vodík ponúka ďalšie riešenie s nulovými emisiami výfukových plynov pre špecifické požiadavky Jaguar Land Rover,“ uviedol Ralph Clague.

Oznámenie spoločnosti Land Rover nadväzuje na májové rozhodnutie spoločnosti BMW, ktoré chce od roku 2022 predávať obmedzenú sériu prémiových veľkých SUV X5 poháňaných vodíkovým palivovým článkom. BMW má v oblasti palivových článkov už partnerstvo s Toyotou.

Výrobcovia automobilov sa rozchádzajú v otázke budúcnosti palivových článkov. Ľahké použitie je vyvážené kritikou, že odoberanie elektriny na výrobu vodíka je neefektívnym využitím elektrickej energie v porovnaní s priamym nabíjaním článkov batérie.

2. Očkovať začal aj Volkswagen

Hoci TREND avizoval už začiatkom roka záujem najväčších podnikov v krajine o očkovanie vo vlastnej réžii, realitou sa to stáva až teraz. Bratislavský podnik Volkswagen Slovakia začal s vakcináciou proti ochoreniu covid-19. Rovnako tak spustili očkovanie aj v dcérskom závode v Martine.

Najväčší výrobný závod na Slovensku v automotive potvrdil, že záujem o očkovanie priamo v medicínskom centre vo fabrike je veľký.

Volkswagen Slovakia spústil dobrovoľné očkovanie proti Covid-19 v bratislavskom a martinskom závode
Zdroj: VW SK

Očkovanie sa vo Volkswagen Slovakia bude realizovať prostredníctvom zmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Zaočkovať sa môžu nechať zamestnanci, ale aj ich rodinní príslušníci, vrátane detí nad 18 rokov a zamestnanci dodávateľských firiem.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa