1. Maďari získali megainvestíciu

Čínsky výrobca batérií, spoločnosť CATL, postaví v Maďarsku ďalšiu vlastnú továreň, pričom by mala byť najväčšia v Európe. CATL v nej preinvestuje 7,3 miliardy eur. Producent sa tak pripravuje na uspokojenie rastúceho dopytu globálnych výrobcov automobilov, uviedla agentúra Reuters.

Najväčší svetový výrobca batérií pre elektrické vozidlá potvrdil, že gigafabrika s kapacitou sto gigawatthodín (GWh) bude stáť vo východomaďarskom meste Debrecín. Výstavba sa začne ešte v tomto roku a nemala by trvať dlhšie ako päť a pol roka.

Po vybudovaní sa nová gigafabrika stane najväčším závodom na výrobu batérií v Európe a druhým závodom CATL v regióne. Zameria sa na výrobu akumulátorových článkov a modulov pre výrobcov automobilov, a to vrátane Mercedes-Benz, BMW, Stellantis a Audi, dcérskej automobilky skupiny Volkswagen.

Batérie
Zdroj: VW AG

Expanzia CATL prichádza v čase, keď európski výrobcovia automobilov zrýchľujú prechod na elektrické vozidlá na domácich trhoch, čo vedie k prudkému nárastu dopytu po batériách od miestnych dodávateľov a veľkému záujmu o zabezpečenie dodávok, aby sa vyhli problémom vo výrobe.

Volkswagen, Mercedes-Benz a Tesla už oznámili, respektíve začali uskutočňovať plány na expanziu v oblasti batérií v Európe.

Čínska spoločnosť presadzuje aj plány na výrobu batérií pre klientov v Severnej Amerike do roku 2026, vrátane Ford Motor, aj napriek napätiu medzi Pekingom a Washingtonom.

Investícia je kľúčová aj pre Maďarsko, ktoré sa stáva hlavným uzlom pre elektromobily a batérie v Európe. V Debrecíne stavia vlastný závod BMW, zatiaľ čo Audi má továreň v Györi a Mercedes-Benz prevádzkuje závod v Kecskeméte v centrálnej časti krajiny.

PK 36 archív Wolfsburg - Na archívnej snímke z 10. novembra 2021 logo nemeckej automobilky Volkswagen sa nachádza v pavilóne firmy vo Wolfsburgu. Volkswagen (VW) zverejnila v piatok 17. júna 2022 slabé výsledky za máj aj za prvých päť mesiacov roka. Dôvodom sú pokračujúce problémy s dodávkami čipov. FOTO TASR/DPA

ARCHIV - 10.11.2021, Niedersachsen, Wolfsburg: Das Logo von VW ist im VW-Markenpavillon in der Autostadt zu sehen. Der Volkswagen-Konzern ist wegen Problemen mit der Chipversorgung und
Neprehliadnite

Top v automotive: Volkswagen sa stále nerozhodol o fabrike a e-mobilov pribúda