1. Slovenský Volkswagen pociťuje čipovú krízu

Najväčší výrobný podnik na Slovensku vlani takmer opäť siahol na rekordné tržby, hoci pandémia zavrela jeho brány na niekoľko týždňov. Aj napriek vlaňajšej koronakríze sa Volkswagen Slovakia dopracoval k čistému zisku viac ako 207 miliónov eur. O financie spoločnosti sa od začiatku tohto roka stará Frank Rösler. V tomto roku sa spolieha na vysoký dopyt, globálne trhy a na nádej, že kríza čipov nepotrvá dlho.

Aygo, Musk, Backham
Neprehliadnite

Top v automotive: Slovenské baterky získali nový biznis a ázijské mini autá dominujú

„Výroba SUV modelov bola prerušená na dvanásť dní. Spolu s koncernom však naďalej intenzívne pracujeme na tom, aby sme minimalizovali dôsledky výpadku polovodičov na

produkciu. Musíme vychádzať z toho, že v nasledujúcich mesiacoch zostane situácia v zásobovaní čipmi naďalej napätá a čipová kríza dosiahne svoj vrchol. Ďalšie prispôsobovanie výroby preto nie je vylúčené. Avšak v druhom polroku už očakávame zlepšenie situácie ohľadom dostupnosti polovodičov,“ uviedol pre TREND F. Rösler.

Dodal, že až čas ukáže, ako sa situácia vyvinie. V tejto chvíli potvrdil, že dopyt po vozidlách sa oživil. Ukázalo sa to už v druhej polovici minulého roka. Nárast dopytu na svetových trhoch a s tým spojený dynamický vývoj výrobného plánu priniesli stovky nových pracovných miest, ktoré aktuálne v podniku obsadzujú.

Finančný šéf Volkswagenu Slovakia Frank Rösler
Zdroj: Volkswagen
Finančný šéf Volkswagenu Slovakia Frank Rösler

Najväčší výrobný podnik musel v ostatnom týždni na niekoľko zmien opäť prerušiť výrobu SUV modelov pre nedostatok čipov.

2. Štatistiky neprekvapili. Je ale čo dobiehať

Vlani sa na Slovensku vyrobilo necelých 991-tisíc vozidiel. Hoci ide o významné číslo, je  o viac ako 10,5 percenta nižšie ako rok predtým. Dôvodom boli odstavené výrobné linky na niekoľko týždňov pre začínajúcu pandémiu nového koronavírusu na Slovensku.

Naďalej ale Slovensko podľa Zväzu automobilového priemyslu zostáva svetovým lídrom vo výrobe automobilov. Na tisíc obyvateľov sa vlani vyrobilo 182 áut. Rovnako tak však v roku 2020 poklesol aj počet zaregistrovaných nových osobných vozidiel. Celkovo sa zaregistrovalo 76 305 vozidiel, čo je medziročný pokles o necelú štvrtinu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa