Tretia zo štyroch doplnkových dôchodkových poisťovní na trhu, Pokoj DDP, plánuje do konca roka dosiahnuť hranicu 75-tisíc klientov. Znamenalo by to zhruba strojnásobenie ich počtu v porovnaní s koncom minulého roka. K polroku 2002 už poisťovňa evidovala viac ako 50-tisíc klientov, čiže viac trojnásobok v porovnaní s vlaňajším polrokom.

„Našou snahou je vyrovnať sa s DDP Stabilita, v budúcom roku sa k nej plánujeme aspoň významne priblížiť,“ hovorí nový generálny riaditeľ DDP Pokoj Michal Szabo, ktorý donedávna na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR zodpovedal aj za oblasť doplnkového dôchodkového poistenia. Stabilita mala ku koncu júna zhruba 85-tisíc klientov.

Tatra banka pomohla

Vysoký rast naštartovala v poisťovni Tatra banka, a.s., Bratislava, ktorá sa koncom roka 2000 stala cez svoju dcéru Tatra Group Finance, a.s., Bratislava správcom aktív DDP Horizont. Po jej premenovaní na Pokoj DPP a rozbehnutí reklamnej kampane začal počet klientov prudko rásť.

V tomto roku plánuje Pokoj DDP strojnásobiť počet klientov

„Bol by som rád, keby sa počet klientov sektora doplnkových dôchodkových poisťovní postupne vyšvihol na 700 - 800-tisíc klientov, zabezpečilo by to stabilitu trhu,“ hovorí generálny riaditeľ Pokoj DDP Michal Szabo.

„Našou konkurenčnou výhodou je, že ako jediná z DDP na Slovensku máme zatiaľ skutočne strategického partnera,“ komentuje rýchly rast poisťovne M. Szabo. S prekročením hranice stotisíc poistencov ráta v priebehu budúceho roka. Celkový počet poistencov vo všetkých štyroch DDP na Slovensku v súčasnosti presahuje hranicu 360-tisíc.

Daňové výhody

Výška zhodnotenia prostriedkov rezerv v DDP sa síce pohybuje na úrovni úrokov dlhodobých bankových úložiek, výhoda systému však podľa M. Szaba tkvie niekde inde. „DDP sú typickým konzervatívnym investorom, zaujímavé sú pre daňové zvýhodnenie a príspevky od zamestnávateľa,“ vysvetľuje.

Poistné až do výšky 24-tisíc korún ročne si môže podľa súčasného zákona poistenec odpočítať zo základu dane. Ostatná novela zákona o DDP, platná od začiatku minulého roka, priniesla možnosť poistiť sa v systéme DDP aj samostatne hospodáriacim osobám a zamestnancom bez potreby zamestnávateľskej zmluvy s DDP.

DDP ako penzijné fondy

M. Szabo zároveň očakáva, že politická moc bude naďalej pozitívne motivovať občanov na uzatváranie doplnkového dôchodkového poistenia. „Nedá sa očakávať, že sa v základnom dôchodkovom systéme bude prudko zvyšovať krytie dôchodku. Tým sa otvára veľký priestor pre doplnkové systémy poistenia,“ domnieva sa.

Novelizáciami zákona o DDP a postupným angažovaním externých profesionálnych správcov aktív v jednotlivých doplnkových poisťovniach sa slovenský systém DDP, naštartovaný v roku 1996, postupne približuje štandardným zahraničným penzijným fondom. Tie väčšinou fungujú ako forma kolektívneho investovania, o zhodnocovanie prostriedkov sa stará profesionálny správca aktív. Tento model prijala napríklad aj Česká republika, v jej systéme penzijných fondov sa však nahromadil až desaťnásobok aktív v porovnaní so Slovenskom.

Tento pilier doplnkového dôchodkového systému pritom rozbehla len o dva roky skôr než Slovensko. Ku koncu roka 2001 spravovali slovenské DDP aktíva vo výške 5,5 mld. Sk. „Očakávam, že v horizonte desiatich rokov stúpne objem aktív v systéme DDP na 30 miliárd korún,“ predpokladá M. Szabo.

Správcovia do DDP

DDP Pokoj sa stala prvou poisťovňou, v ktorej sa angažovala banka ako správca aktív, postupne získavajú správcov aj ďalšie DDP. So Stabilitou už dlhší čas rokuje Slovenská sporiteľňa, a.s., Bratislava. V týchto dňoch získala správcu aj najmenšia poisťovňa na trhu, DDP Lipa. Stala sa ním švajčiarska poisťovňa Winterthur, člen finančnej skupiny Credit Suisse.

Bez finančnej inštitúcie ako správcu aktív tak zatiaľ ostane len najväčšia DDP Tatry-Sympatia, ktorej zriaďovateľom je Všeobecná sociálna poisťovňa Tatry, a.s., Bratislava. Tú však pred dvoma rokmi prevzala holandská spoločnosť TBI Holding, ktorá sa stará o správu aktív. V minulom roku sa jej darilo dosahovať najvyššie zhodnotenie prostriedkov poistencov o viac ako osem percent. Dôvodom však je aj jej pozícia, patrí jej totiž viac ako polovica celého trhu DDP.

FOTO – MIRO NÔTA