Veľmi rýchlo po katastrofe sa prišlo na to, že počet obetí by nemusel byť taký vysoký, keby vo fabrike boli dodržané aspoň aké-také bezpečnostné predpisy. Obvineniam čelil hneď majiteľ firmy Ali Enterprises, ktorá fabriku prevádzkovala. Následne na to ušiel.

Rýchlo sa však začalo prstom ukazovať aj ďaleko za hranice Pakistanu - na textilných gigantov, ktorí svoje výrobky nechávajú vyrábať lacnou pracovnou silou v ázijských krajinách. Z výpovedí robotníkov fabriky po nešťastí vyplynulo, že mesačne zarábali v prepočte len niekoľko desiatok dolárov.

Takmer výhradným odberateľom oblečenia z pakistanskej fabriky bola nemecká diskontná sieť Kik. Tá má zhruba 3 200 obchodov v Nemecku, Rakúsku a krajinách strednej Európy vrátane Slovenska. Klientelu oslovuje najmä veľmi nízkymi cenami.

Požiar si vyžiadal obrovské množstvo obetí najmä pre nedodržanie bezpečnostných predpisov. Horľavé textílie boli nesprávne uskladnené a dokonca nimi boli zatarasené aj núdzové východy. Tie boli aj pozamykané, okná zamrežované. Majiteľ sa totiž údajne bál, aby mu robotníci nekradli oblečenie.

Súd je unikátom

Doposiaľ nemecký diskont nečelil žiadnej právnej zodpovednosti spojenej s tragédiou v Karáči. Teraz sa však bude musieť brániť na súde v Dortmunde. Firmu žalujú štyri obete. Jeden preživší a traja príbuzní, ktorí v plameňoch prišli o synov. Odškodné požadujú spolu vo výške 120-tisíc eur, teda za každú z obetí 30-tisíc.

Textilný gigant dotiahli pred nemecký súd zbedačené obete

Zhorená fabrika v pakistanskom Karáči, v plameňoch našli smrť takmer tri stovky ľudí Zdroj: SITA / AP

Web nemeckého týždenníka Der Spiegel upozorňuje, že ide o unikátny prípad. Nikdy v histórii sa ešte nestalo, že by ázijskí robotníci dotiahli pred súd niektorú z nemeckých veľkých textilných spoločností.

Nemecký diskont sa zodpovednosti za katastrofu úplne nezriekol. Ihneď po nej vyplatil na vyrovnania s pozostalými čiastku jeden milión eur a následne prisľúbil, že s obeťami a ich príbuznými bude rokovať o ďalších náhradách.

Po vyše dvoch rokoch sa napokon rozhodol, že preživším vyplatí tisíc dolárov, teda čiastku, ktorú vyrátal ako ročný zárobok zamestnanca fabriky. Bolestné pozostalým, ako to tí požadovali, vyplatiť Nemci odmietli.

Gigant údajne vyplatil len almužnu

V ťažení pozostalých proti textilnému gigantovi im právne pomáha Európske centrum pre ústavné a ľudské práva (ECCHR). To označilo doterajšie kompenzácie nemeckého diskontu za obyčajnú almužnu. Kik si zas myslí, že vyplatené i navrhované odškodnenia sú primerané a v celej veci uznal len morálnu zodpovednosť. Za nedostatočné bezpečnostné podmienky pri práci vo fabrike údajne žiadnu zodpovednosť nenesie napriek tomu, že bol jej hlavným odberateľom.

Nemecká firma pritom patrí k top hráčom na poli textilného maloobchodu. Jej tržby sa vyšplhali v roku 2012 na vyše 1,7 miliardy eur. Drvivá väčšina pochádzala z predaja v Nemecku. Aj Slováci však v lacnom diskonte slušne utrácajú. Tržby tu dosiahli 34,3 milióna eur, žiadny ďalší textilný maloobchod neutŕžil na Slovensku viac.

Právnička z berlínskej pobočky organizácie Miriam Saage-Maaßová si myslí, že žalobcovia majú vcelku dobrú šancu na úspech. Továreň bola podľa nej prakticky dcérska spoločnosť Kiku.

Textilný gigant dotiahli pred nemecký súd zbedačené obete

Pozostalí po obetiach požiaru v textilke v Pakistane v roku 2012 Zdroj: SITA / AP