Ako informoval portál iDnes.cz, v Česku tento proces reťazec rozbieha aktuálne vypísaným tendrom na predaj veľkého pražského obchodného centra Letňany.

Na Slovensku zaletela prvá lastovička ešte ďalej. Podľa informácií TRENDU zvnútra slovenského manažmentu Tesca reťazec už predbežne vybral nového vlastníka pre svoj obchodný dom v Žiline. Transakcia sa má definitívne ukončiť v priebehu niekoľkých mesiacov.

Hoci už Tesco nebude vlastníkom predaných obchodných prevádzok, ktoré prejdú do rúk nových investorov, naďalej v nich bude samo predávať tak ako dosiaľ. Len si ich už predajnú plochu bude musieť prenajímať. 

Stovky miliónov

Predaj v oboch prípadoch môže súvisieť so snahou získať hotovosť pre britskú materskú firmu. Za pražské obchodné centrum Letňany môže napríklad podľa analytikov Tesco zinkasovať až okolo tristo miliónov eur.

Slovenský predaj obchodov rozbehlo Tesco menej ambiciózne. Žilinská prevádzka patrí do pätice jeho tunajších menších obchodných domov, ktoré sú menšie ako kvarteto jeho veľkých obchodných centier v bratislavskom Lamači, Trnave, Dunajskej Strede a v Nitre na výpadovke smerom na Bratislavu.

Menšie obchodné domy má reťazec okrem Žiliny aj v centre Nitry, v centre Bratislavy na Kamennom námestí, ako aj v Prešove a Košiciach. Či môže po žilinskom obchode nasledovať aj predaj ďalších pestrejších slovenských obchodných prevádzok Tesca, je zatiaľ nejasné. Podľa informácií z vnútra manažmentu spoločnosti sa žiadny ďalší tender na Slovensku bezprostredne nechystá.

„Spoločnosť Tesco špekulácie nikdy nekomentuje a naďalej sa zameriava na posilňovanie podnikania v strednej Európe a zlepšovanie ponuky a služieb, ktoré poskytujeme našim zákazníkom.“ uviedla hovorkyňa Tesca,

Okrem deviatky obchodných domov a centier má Tesco na Slovensku ešte množstvo iných obchodov od formátu hypermatketov až po malé predajne Tesco Express. V nich už ale dominuje vlastný retail Tesca a pre ostatných predajcov ponúkajú skôr formu stánkového predaja.

O pokračovaní predajov pestrejších a pre realitných investorov nepomerne atraktívnejších obchodných centier sa už v súčasnosti hovorí v susednom Česku. Podľa viacerých investorov tam môže Tesco začať predávať aj ďalšie tri väčšie obchodné centrá v Ostrave, Olomouci a v Ústí nad Labem.

Odchod sa nekonal

Zhruba pre rokom uvažoval reťazec o predaji celého svojho stredoeurópskeho biznisu, vrátane Slovenska. Ponuky, ktoré dostal, však preň neboli dostatočne atraktívne. Práve preto môže pristupovať aspoň k predaju stredoeurópskych obchodných centier.

Balík stredoeurópskeho biznisu Tesca v Česku, Poľsku, Maďarsku a na Slovensku by bol aj pre veľkých strategických investorov finančne veľmi náročný. Záujem o jednotlivé nákupné centrá zo strany realitných fondov môže byť určite väčší.

V rámci vnútropodnikových zmien už Tesco k záveru vlaňajška informovalo, že na Slovensku zatvára dve menšie predajne v bratislavskej Karlovej Vsi a v Banskej Bystrici. A v deviatke hypermarketov – v Prievidzi, Trenčíne, Martine, Piešťanoch, Poprade, Michalovciach, Nových Zámkoch, Leviciach, Spišskej Novej Vsi i vo Zvolene –, reťazec zrušil non-stop otváracie hodiny.