Supermarkety Tesco sľúbili, že všetky prebytočné potraviny budú dávať na charitu. Do konca roka 2017 by sa vraj už nič nemalo vyhadzovať.

„Domnievame sa, že by sa nemalo plytvať žiadnym jedlom, ktoré je možné zjesť. Preto sme sa rozhodli, že žiadne prebytočné jedlo z našich obchodov nevyjde nazmar,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Tesco Dave Lewis, ktorý sa podľa agentúry Reuters po účtovnom škandále snaží vylepšiť povesť reťazca.

Tesco v posledných šiestich mesiacoch skúšalo nový program, ktorý vyústil do 22 ton potravín, čo zodpovedá približne 50-tisíc pokrmom. Program spoločnosť testovala v 14 obchodoch. Do konca tohto roka plánuje program rozšíriť na všetky svoje veľké obchody vo Veľkej Británii a do konca budúceho roka na celú svoju britskú sieť obchodov.

Tesco v tejto záležitosti spolupracuje s charitatívnou organizáciu FareShare, ktorá sa zaoberá prerozdeľovaním potravín. Obe partnerské organizácie chcú nadviazať spoluprácu s viacerými charitami a miestnymi skupinami, ktorým by prebytočné potraviny dávali zadarmo.

Britské noviny The Guardian na svojom portáli poznamenali, že viac ako 50-tisíc ton vyhodených potravín ročne predstavuje približne jedno percento všetkých potravín, ktoré prejdú cez britský reťazec.

Spoločnosť Tesco, ktorá je najväčšou britskou maloobchodnou spoločnosťou, je podľa novín takisto jediným maloobchodníkom v krajine, ktorý údaje o vyhodených a stále konzumovateľných potravinách uverejňuje.