Vyplýva to z výročnej správy spoločnosti. Hospodárske výsledky za minulý rok zahŕňajú mimoriadne odpisy majetku, povedal ČTK hovorca reťazca Václav Koukolíček.

„Sme v procese transformácie nášho podnikania v Českej republike, vytvorili sme jednu obchodnú jednotku v strednej Európe a ako dokazujú naše polročné výsledky, medziročné tržby rástli na všetkých stredoeurópskych trhoch,“ dodal V. Koukolíček.

Tesco tento rok zaviedlo jednotný riadiaci tím pre oblasť strednej Európy. Predajne v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Poľsku tak majú vedenie v Prahe.

Tržby českých obchodov Tesca vrátane predajov pohonných hmôt dosiahli v aktuálnom prvom finančnom polroku 20,8 miliardy korún (770 mil. eur), medziročné porovnanie firma neuviedla. V celej strednej Európe reťazec zvýšil medziročne tržby bez predajov pohonných hmôt o 3,2 percenta.

„V priebehu (finančného) roka končiaceho sa 28. februára 2015 bol spotrebiteľský dopyt ovplyvňovaný ľahko sa zlepšujúcou dôverou spotrebiteľov a ich príjmov aj napriek len miernemu nárastu cenovej hladiny,“ uvádza firma v správe.

Médiá tento rok špekulujú o budúcnosti reťazca na trhoch strednej Európy. Slovenský portál Aktuality.sk v septembri uviedol, že investičný fond Hartenberg, ktorého spoluzakladateľom je český minister financií Andrej Babiš, rokuje o kúpe predajní Tesco v Česku a na Slovensku. Fond ani české zastúpenie Tesca informáciu nekomentovali, A. Babiš ešte na jar poprel záujem o získanie časti Tesca.

Britské Tesco vstúpilo na český trh v roku 1996, teraz prevádzkuje 203 obchodov a podľa svojich internetových stránok zamestnáva v krajine takmer 14-tisíc ľudí. Tesco je najväčšou maloobchodnou spoločnosťou v Británii a tretím najväčším maloobchodným predajcom na svete.