Nové distribučné centrum spoločnosť Terno real estate otvorila v Ivanke pri Dunaji pred zhruba mesiacom. Nový objekt zvýšil jej skladovaciu kapacitu o polovicu. Už vtedy firma tvrdila, že nový sklad jej umožní rozvoj nielen v maloobchode, ale aj v online predaji a vo veľkoobchode.

Teraz spoločnosť hlási, že otvorila novú divíziu veľkoobchodu. Považuje to za významný míľnik, pretože jej to umožní vyhovieť dopytu firiem po dovoze tovarov priamo do ich prevádzky.

Billa nová predajňa vo Valaskom
Neprehliadnite

Reťazce sa čoraz viac orientujú na menšie predajne. K trendu sa pridala aj Billa

Korona mení správanie

Zvýšený dopyt po dovoze tovaru priamo do prevádzky súvisí so zmenami spotrebiteľského správania zákazníkov, na ktoré má vplyv aj pandémia koronavírusu. Ak bolo kedysi štandardom, že si menší podnikatelia nakupovali tovar sami, dnes, možno aj pre zdravotné riziká spojené s vyššou mobilitou, ale aj pre nedostatok času, nechodia do veľkoobchodov tak často osobne, ale radšej si nechajú tovar priviesť priamo na prevádzku.

„Terno real estate zatiaľ ponúka služby vybraného, prevažne trvanlivého sortimentu pre západné Slovensko. V priebehu budúceho roku budeme distribuovať aj sortiment čerstvých potravín, teda ovocia, zeleniny, mliečnych výrobkov a lahôdok. Toto rozšírenie sortimentu ide ruka v ruke so sťahovaním centrálneho skladu čerstvých potravín do nových priestorov. Presun by mal byť realizovaný v polovici roka 2021,“ uviedol vedúci oddelenia veľkoobchodu Petr Hrdina.

distribučný sklad spoločnosti Terno v Ivánke pri Dunaji
Zdroj: archív Terno

Prvá stovka zákazníkov

Väčšina z prvých sto zákazníkov veľkoobchodu, osemdesiatpäť percent, sú nezávislé maloobchodné predajne, zvyšných pätnásť percent tvoria veľkosklady. Sú medzi nimi živnostníci, ale aj firmy či školy.

Veľkoobchodní klienti, ako aj všetky predajne spoločnosti sú už aktuálne zásobované suchým tovarom z novootvoreného distribučného centra v Ivanke pri Dunaji. „Toto je jeden z dôležitých krokov na našej ceste k celoštátne fungujúcemu reťazcu. V nových moderných skladových priestoroch sme pripravení zvládnuť nielen organický, ale aj akvizičný rast,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Terno real estate Stanislav Čajka.

Spoločnosť v súčasnosti prevádzkuje 115 predajní pod značkou Terno a 24 pod menom Kraj. Väčšina z nich je v Bratislave a okolí. Spoločnosť deklaruje, že sa chystá na ďalšiu expanziu mimo západného Slovenska. Firma patrí do portfólia spoločnosti Sandberg Capital, za ktorou stojí bývalý partner skupiny J&T Martin Fedor. Vlani mala obrat na úrovni 139 miliónov eur a skončila v desať a pol miliónovej strate. Oproti roku 2018 však znížila stratu o približne milión eur.

Logistické centrum Lidl v Seredi
Neprehliadnite

Lidl rozširuje logistické centrum v Seredi. Zamestná desiatky nových ľudí

Expanduje aj Lidl

Do rozšírenia svojho najdôležitejšieho logistického centra v Seredi investuje aj nemecký diskont Lidl. Veľkosklad sa rozrastie o štvrtinu svojej pôvodnej plochy 128-tisíc metrov štvorcových. Celková výška novej investície predstavuje približne 13 miliónov eur. Stavebné práce majú trvať deväť mesiacov. Lidl, ktorý patrí do nemeckej skupiny Schwarz, má na Slovensku tri logistické centrá a 144 predajní.

Aj túto spoločnosť podnietil k rozvoju rastúci záujem zákazníkov. Hospodárske výsledky za vlaňajšok Lidl stále nezverejnil. V roku 2018 dosiahol obrat na úrovni miliardy dvesto miliónov eur a zisk 112 miliónov eur. Tržba aj zisk mu v uplynulých rokoch kontinuálne rástli.