Grécky lekár Hippokrates predpisoval teplo na „spasticitu“ a bolesti na končatinách a trupe, zatiaľ čo Číňania a Japonci boli medzi prvými, ktorí používali prírodné horúce pramene na liečenie artritických problémov a mnohých ďalších porúch.

Výhody aplikovaného tepla – termoterapie potvrdil aj nejeden vedecký výskum. Mnohým však vyhovuje najmä pre svoj jednoduchý postup liečby a minimálne náklady. A pokiaľ by ste chceli konečne zabudnúť na svoje problémy s bolesťou aj vy, máte unikátnu možnosť zistiť, ako to celé funguje.

Máte šancu sa po náročnom tréningu alebo väčšej fyzickej aktivite v pohodlných teplákoch postarať o uvoľnenie svalov a napätia celého tela. Máte šancu sa vyhnúť prichádzajúcemu stresu, ktorý nemá s ľuďmi v poslednej dobe žiadne zľutovanie.

Čo je termoterapia?

Termoterapia spočíva v aplikácii tepla za účelom zmeny kožnej, intraartikulárnej teploty mäkkého tkaniva s cieľom zlepšiť príznaky určitých stavov. Je užitočnými doplnkom pri liečení poranení pohybového ústrojenstva a poranení mäkkých tkanív. Použitie tepla ako terapeutického zákroku znižuje bolesť kĺbov a svalov, ako aj mäkkých tkanív. Podľahnúť priaznivým účinkom špeciálnej termoterapie môžete doma alebo v moderných rehabilitačných a wellness zariadeniach.

Výhody termoterapie

Jednou z najvýznamnejších výhod tepelnej terapie je liečba svalového napätia. Ak ste niekedy trpeli bolesťou chrbta alebo stiahnutým svalstvom, viete, aká účinná je tepelná terapia bolesti chrbta, a aká veľká úľava môže prísť po horúcom kúpeli v sprche alebo veľkej vírivke.

Je tomu tak preto, že pôsobenie tepla pomáha vašim svalom sa napínať, čím sa zvyšuje roztiahnuteľnosť tkanív a spôsobuje uvoľnenie akýchkoľvek stuhnutých alebo napnutých svalov.

Pomôže aj pri migréne

Teplo potrebujú na svoj život nielen krásne kvety, ale aj telo na liečenie, pretože sa vďaka nemu zvyšuje prietok krvi do postihnutých oblastí. Pomáha to pri zrýchľovaní doby zotavenia sa pri akútnom poranení, pri znižovaní nepohodlia spôsobeného migrénami a bolesťami hlavy a pri jednoduchej relaxácii tela pri úľave od stresu alebo pri spánku.

Umocniť efekt z pôsobenia tepla na vaše telo môžete aj niekoľkominútovým odpočinkom na veľkej rozkladacej pohovke. S príjemnou hudbou a arómou vo vzduchu to bude ten najlepší spôsob, ako zabudnúť na bolesť aj bez použitia liekov, ktoré len zbytočne ničia náš tráviaci systém.

Kedy môže teplo ublížiť?

Tepelná terapia by sa nemala používať, ak je postihnutá oblasť pomliaždená alebo opuchnutá alebo sa treba vyhnúť otvoreným ranám. Pacienti so stavmi, ako sú cukrovka, cievne ochorenia, roztrúsená skleróza, dermatitída, srdcové choroby a hlboká žilová trombóza, sú pri používaní termoterapie vystavení väčšiemu riziku, preto sa im pred aplikáciou tepla odporúča poradiť so svojím lekárom.

Pri správnom prístupe a v profesionálnom centre alebo u vás doma, vám však môžu účinky termoterapie prospieť natoľko, že sa konečne dostanete do tej správnej formy. Záleží len na vás, čomu dáte prednosť. V mnohých smeroch má ale teplo na naše telo veľmi priaznivé účinky a lieči.