„Dnes sme rozhodli o návratnom financovaní v objeme 15 miliónov eur. Ide o úver technologickej spoločnosti Tachyum, s. r. o.," priblížil po rokovaní vlády minister financií Peter Kažimír (Smer-SD). Odklad splátok by mal byť na štyri roky, úrok je stanovený na základe testu, aby neboli porušené pravidlá štátnej pomoci, na úroveň 4 percent ročne.

„Návratnosť je desať rokov, tie peniaze majú byť použité kľúčovo na tvorbu výskumného centra, pretože nejde len o vývoj samotného čipu, ale o vytvorenie tzv. ekosystému," dodal minister financií. Zvyšné potrebné prostriedky plánuje spoločnosť získať od súkromných investorov v priebehu roka 2019.


Slovensko by sa podľa P- Kažimíra malo v istých častiach „odlepiť“ od automobilového priemyslu. Technologická spoločnosť Tachyum je zameraná na priemyselný výskum a vývoj nových technológií. „Svojím programom má predstavovať technologický prielom v oblasti vývoja a výroby čipov,“ skonštatoval na margo spoločnosti minister.

Slovensko je podľa Radoslava Daniláka z firmy Tachyum vo výhodnej polohe v rámci EÚ, pričom európska pôda je veľmi dôležitá na väčší dosah trhu.

Slovenská pobočka firmy sa obrátila na rezort financií so žiadosťou o podporu pri realizácii projektu vývoja nového procesoru Tachyum Prodigy. Podľa materiálu ide o mikroprocesor s vysokým výkonom, nízkou energetickou náročnosťou a trojnásobne nižšími nákladmi pre prevádzkovateľov datacentier v porovnaní s najlepším čipom na trhu.