Pred pandémiou vyrobili ročne približne tritisíc gitár, z ktorých väčšina išla na export. A nepoľavili ani počas uplynulých dvoch rokov a výrobu majú zaknihovanú až do septembra. Reč je o rodinnej firme Dowina z bratislavskej Devínskej Novej Vsi, ktorá je na trhu už 15 rokov.

Zakladal ju bývalý učiteľ a obchodník Stanislav Petko Marinov, ktorý sa dnes venuje najmä technologickej stránke výroby a zvukovým parametrom, pričom operatívu a predaj už rieši jeho dcéra Erika Maťo Marinová.

Zmena stratégie

Počas pandémie musela firma prijať zásadné strategické rozhodnutia a upraviť svoj biznisový model. Spoločnosť totiž vyrába tri série gitár Antique, Vintage a Master, ktoré sa líšia kvalitou, štýlom, cenou, ale aj miestom produkcie.

Kým vyššie triedy Vintage a Masters sa vyrábajú celé na Slovensku, séria Antique je dlhoročne robená v spolupráci s renomovanou kórejskou fabrikou, kde sa vytvorí skelet gitary. Výber predných dosiek, dôležitých pre zvukovú kvalitu a finálny setup, esenciálny pre dobrú hrateľnosť, je však zabezpečený na Slovensku.

„Rast cien energií a nákladov na logistiku nás priviedli k tomu, že sme zvýšili ceny našich gitár, vylúčili sme dva najlacnejšie modely a viac sme sa zamerali na výrobu vyšších tried,“ hovorí pre TREND E. Maťo Marinová. V rámci distribúcie sa následne firma zamerala na dodávky pre luxusnejšie obchody.

Dobré hospodárenie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa