Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) presadil vo vláde balíček 114 legislatívnych zmien na pomoc podnikateľom. S posvätením premiéra Igora Matoviča, ktorý si dáva dobrý pozor na to, aby jeho koaliční partneri nezožali príliš veľké uznanie, ide návrh v zrýchlenom schvaľovacom konaní do parlamentu.

Preč so zbytočnými papiermi

Sulíkov balík podporil premiér slovami, že mnohí úradníci na ministerstvách trpia pocitom, že keď majú moc, papier znesie všetko. A práve to treba podľa neho zmeniť.

Zmeny pomôžu v najväčšej miere podnikateľom ako fyzickým osobám, ale aj eseročkám a akciovým spoločnostiam. Vďaka nim ušetria zhruba 100 miliónov eur.
Priamo novelami zákonov sa bude riešiť 80 opatrení, z nich väčšina začne platiť ešte v tomto roku, 34 je napísaných formou uznesenia vlády.

Takmer tri štvrtiny opatrení sa začínajú slovami „vypúšťa sa“ alebo „ruší sa“. Sulíkove návrhy síce neprinesú revolúciu, ale odstránia mnohé zbytočné papierovačky. „Chápem to ako robustný antibyrokratický balík, ktorý v zásade rieši rýchle veci, nie systémové zmeny. Určite je dobré návrhy prijať. Ostáva len dúfať, že parlamentom prejde bez poslaneckých vylepšení,“ komentoval pre TREND výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa