Firma pri utorkovom zverejnení hospodárskych výsledkov tiež oznámila, že plánuje predaj niektorých svojich patentov, nehnuteľností a ďalších aktív, ktorým chce získať jednu až tri miliardy dolárov.

Kľúčové internetové aktivity Yahoo zahŕňajú napríklad webový vyhľadávač alebo elektronickú poštu. Už dlhší čas sa stretávajú s problémami a generálnej riaditeľke Marisse Mayerovej sa ani po viac ako troch rokoch vo funkcii nepodarilo dosiahnuť obrat v hospodárení podniku. Analytici podľa agentúry AP špekulujú, že o kľúčové internetové aktivity Yahoo by mohli mať záujem napríklad telekomunikačné spoločnosti Verizon a AT&T.

Spoločnosť Yahoo v utorok oznámila, že sa v minulom štvrtom štvrťroku prepadla do straty 4,4 miliardy dolárov (4,03 mld. eur) po zisku 166 miliónov dolárov (152 mil. eur) pred rokom. Štvrťročné tržby podniku medziročne klesli o 15 percent na miliardu dolárov.

Firma tiež uviedla, že zruší približne 1 700 pracovných miest, čo zodpovedá asi 15 percentám jej celkovej pracovnej sily. Yahoo sa v rámci reorganizácie plánuje zbaviť napríklad divízií Yahoo Games a Yahoo TV aj niektorých digitálnych časopisov. Uzavrie takisto kancelárie v Dubaji, Mexiku, Buenos Aires, Madride a Miláne, napísala agentúra AP.

M. Mayer vyjadrila presvedčenie, že reorganizácia podniku posilní jeho konkurencieschopnosť a zvýši jeho atraktivitu pre používateľov, inzerentov i partnerov. „Yahoo je teraz oveľa silnejšou a modernejšou firmou ako pred tromi a pol rokmi,“ vyhlásila.

Niektorí akcionári Yahoo sa však domnievajú, že M. Mayer by mala z čela podniku odísť. „Radi by sme videli vyššiu cenu akcií a domnievame sa, že Mayer a jej súčasný tím tomu teraz prekážajú,“ uviedla spoločnosť SpringOwl, ktorá patrí medzi akcionárov Yahoo. Cena akcií Yahoo sa za posledných 12 mesiacov prepadla o viac ako tretinu.

Yahoo patrí vo svojom odbore k priekopníkom a na konci 90. rokov to bol dominantný poskytovateľ e-mailových účtov zadarmo. Firmu ale neskôr dohnala a nakoniec aj predbehla konkurencia.