Rokovania medzi podnikom a odbormi dlho neviedli k výsledku a odborári začali pripravovať štrajk. Predseda odborov Jaroslav Povšík v týždenníku Škodovácky odborár spresnil, že v najfrekventovanejšej mzdovej triede Aj pôjde o nárast priemerne o 12,5 percenta.

Automobilka Škoda Auto je motorom českého exportu a jedným z najvýznamnejších investorov a zamestnávateľov v krajine. Výrobná základňa v podobe troch tradičných závodov v Mladej Boleslave, Kvasinách a Vrchlabí je rozšírená o ďalšie kapacity koncernu v Číne, Indii, Rusku a na Slovensku. Montážne závody má aj na Ukrajine a v Kazachstane.

Vlani firma zvýšila zisk o 6,5 percenta na rekordných 708 miliónov eur. Tržby boli najvyššie v histórii, keď stúpli o 6,2 percenta na 12,5 miliardy eur. Automobilka vlani dodala zákazníkom rekordných 1,055 miliónov vozov. Tento rok chce Škoda Auto prijať 2-tisíc nových zamestnancov.

Priemerná mzda v robotníckej profesii je približne 36-tisíc korún. V súčasnosti Škoda Auto zamestnáva v českých závodoch približne 27-tisíc ľudí, z toho 2-tisíc cudzincov.