Štatutári firiem musia do obchodného registra do konca septembra zapísať viac údajov. Štát im pritom sľuboval, že to bude automatický proces. Ak to neurobia, hrozí im pokuta, navyše do registra nebudú môcť zapísať žiadnu ďalšiu zmenu.

Nová byrokratická povinnosť sa týka odhadom okolo 140-tisíc spoločností vrátane eseročiek. TREND zisťoval, na čo sa reálne musia pripraviť.

Podnikatelia štát kritizujú

Novela Obchodného zákonníka účinná od 1. októbra 2020 priniesla firmám povinnosť zapísať do Obchodného registra (OR) SR rodné čísla spoločníkov a konateľov.

Po vlne kritiky vlani prišla ďalšia novela. Tá mala firmy odbremeniť a tam, kde to bolo možné, zaznamenať údaje automatizovane. „Podnikatelia mali nádej, že ich nečaká opakované ‚branné cvičenie‘ a nebudú musieť robiť poštárov medzi štátnymi inštitúciami, aby im oznámili údaje, ktoré už majú,“ hovorí prezident Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík.

Informácia o nových povinnostiach zasiahla aj účtovnú poradkyňu Jaroslavu Lukačovičovú. Ako konateľka a spoločníčka dostala správu do elektronickej schránky na portáli Slovensko. sk.

„Ministerstvo spravodlivosti mi oznamuje, že z údajov o mojej osobe, ktoré má k dispozícii, ma ako konateľku stotožnilo, ale v tej istej firme ako spoločníčku už nie. Do 30. septembra 2022 si mám vykonať zápis, lebo potom budú nasledovať pokuty až vymazanie osoby z registra. Považujem to za šikanovanie,“ konštatuje poradkyňa.

Dobrý zámer verzus prax

„Vieme získať údaje z registra fyzických osôb (RFO), problémom je stotožnenie údajov s konkrétnou osobou. V niektorých firmách sa to dá povedať s obrovskou istotou, v iných s menšou,“ objasňuje pre TREND hovorca rezortu spravodlivosti Peter Bubla. Pri prevádzkovaní súkromných evidencií je istá pravdepodobnosť na stotožnenie dostačujúca. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa