Nedostatok itečkárov trápi firmy v rôznych segmentoch. Hlad po nich sa ešte zväčšil príchodom pandémie, ktorá výrazne zrýchlila digitalizáciu či automatizáciu. Prapôvod nedostatku itečkárov je v školstve, ktoré trpí na vážne choroby, s ktorými sa dlhé roky nič nerobilo. V tragickom stave je aj štátne IT, ktoré zaspalo dobu a zápasí nielen s netransparentnosťou, ale aj s nedostatkom odbornosti či prvoplánovými nápadmi, ktoré nič neriešia.

V školstve je potrebné spraviť výrazné zmeny, udržať si talenty a štát by nemal mať vlastných itečkárov, lebo lepším zamestnávateľom je softvérová firma, zhodujú sa v rozhovore pre TREND zakladatelia spoločnosti Titans freelancers Róbert Dusík a Marek Greško.

Koncom roka 2021 ste kúpili českú firmu Bridgewater. Čo od tejto akvizície očakávate?

Róbert Dusík: Hľadali sme spoločnosť na inom trhu než je Slovensko, ktorý je etablovaný, má isté portfólio freelancerov a nejaké renomé. Toto všetko v sebe spájal Bridgewater. Spojením dochádza k synergické efektu, keď jedna plus jedna nebude dva ale štyri. Prepojíme spoločnú databázu, nebudeme si konkurovať a pekne si budeme vedieť rozdeliť pozície. Oni sa budú stále môcť fokusovať viac na českých klientov a my na slovenských. Doteraz bolo náročnejšie súperiť s firmou, ktorá pôsobí v Prahe.

Nedostatok Itečkárov sa ešte viac prehĺbil s príchodom pandémie. Existuje nejaký recept na to, ako túto dieru zaplátať?

Marek Greško: Aktuálny dopyt po itečkároch je stonásobne väčší ako pred pandémiou. Ľudí na 3D tlačiarni nevytlačíme a preto jediný spôsob, ako sa trh dokáže ubrániť nedostatku je jednoducho automatizácia a digitalizácia. Prvými pracovnými miestami, ktoré budú nahradené sa možno stanú práve vodiči autobusov či kamiónov, ktorých je v súčasnosti tiež nedostatok. Toto všetko je možné urobiť autonómne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa