Oplatí sa žiadať o dotáciu na nájomné od štátu? Odpoveď na túto otázku stále hľadajú mnohí prenajímatelia i nájomcovia, ktorým štát počas prvej vlny pandémie nariadil zatvoriť prevádzky. Žiadosti môžu podávať fyzické osoby podnikatelia aj nepodnikatelia, ako aj právnické osoby, a to od 24. júna do konca novembra. Nie každého táto možnosť láka.

Čerpanie nižšie než odhady

Rezort hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka, ktorý dotáciu navrhol, odhadoval jej výšku na 200 miliónov eur, aktuálne je to zhruba trinásť miliónov. Očakávalo sa, že o podporu požiadajú desaťtisíce podnikateľov, záujem je však oveľa nižší. Princíp pomoci je v tom, že štát uhradí podnikateľovi toľko, koľko mu z nájmu odpustí prenajímateľ, najviac 50 percent. Keď sa dohodnú na nižšej zľave, nájomca môže zaplatiť zostávajúce nájomné v splátkach do 48 mesiacov.

Žiadosť o dotáciu podáva prenajímateľ v mene nájomcu a dotácia sa vyplatí priamo prenajímateľovi. K 21. septembru tohto roka ministerstvu hospodárstva doručili 13 414 žiadostí. Vyplatili 7 391 z nich v sume 13,151 milióna eur. Ako vysvetľuje hovorkyňa ministerstva hospodárstva Katarína Matejková, pri počte očakávaných žiadostí vychádzali z odhadov počtu zatvorených prevádzok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa