Načo potrebujú daniari vidieť aj pár eurové faktúry od drobných živnostníkov v reálnom čase? Aj takéto úvahy padajú od malých firiem, ktoré budú musieť vyhotovovať e-faktúry. „Veľké“ ryby, ktoré si možno niekde bokom ulievajú milióny eur, pritom môžu ostať nepovšimnuté.

Boj proti trestnej činnosti a čiernym peniazom je v rukách vlády, v čom jej pomáhajú aj rôzne medzinárodné smernice. Napríklad v rámci ALM legislatívy. Nie vždy to má efektívny dopad, napríklad medzinárodná výmena informácií medzi daňovými rajmi a zvyškom sveta fakticky nefunguje.

Úplne iný systém práce

Slovensko nie je jediná krajina, kde sa v tomto čase uvažuje o povinnosti vystavovať e-faktúry z každej obchodnej transakcie a povinnosti posielať ju online daniarom v reálnom čase. Už teraz je jasné, že IT systém, na ktorom rezort pod vedením Igora Matoviča pracuje, sa bude inšpirovať maďarským modelom. Predbežný návrh na zavedenie systému e-faktúr podal ešte v januári 2021, verejné konzultácie prebiehajú od marca.

Otázne je, či rezort financií nejde v tomto smere výrazne nad rámec európskej legislatívy, keď si chce posvieť aj doslova na pár eurové faktúry. „Ostrú prevádzku v rámci návrhu zákona o finančnej správe z faktúr daňových subjektov navrhujeme spustiť pre B2B (predaj firma firme) a pre B2C sektory (firma koncovému spotrebiteľovi) až od roku 2023,“ uviedol pre TREND hovorca rezortu financií Pavol Kirinovič.

Náplasťou na to z dlhodobého hľadiska by mohlo byť menej náhodných daňových kontrol, ktoré by boli nahradené cielenými, odstránenie povinnosti podávať kontrolný výkaz na DPH či predvyplnenie daňových priznaní na základe údajov, ktoré budú mať daniari k dispozícii.

Bude to znamenať úplne iný systém práce firiem, účtovníkov i daňových poradcov, než na aký boli doteraz zvyknutí. Podnikatelia nebudú môcť vystavovať faktúry nárazovo, ale v reálnom čase, teda prakticky pernamentne. Rovnako budú musieť spolupracovať aj so svojimi účtovníkmi. A určite to nebude zadarmo.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa