Slovensko potrebuje reformy, pretože dlho spalo na vavrínoch a nevyužilo úrodné roky. Myslí si to rezort financií na čele s ministrom Eduardom Hegerom (hnutie OĽaNO). Ten má záujem v krátkom čase prehodnotiť nahradenie desiatok neprehľadných daňových a odvodových úľav a výnimiek fungujúcich podľa odlišných pravidiel adresnejším a jednoduchším riešením.

Vláda tiež avizovala, že zníži daň z pridanej hodnoty na všetky služby, v rámci podpory cestovného ruchu, ktorý patrí medzi najviac postihnuté odvetvia. Prehodnotiť sa má aj systém na obmedzenie daňových únikov, najmä pri dani z pridanej hodnoty.

Zmeny zavedie aj chystaný daňový poriadok. To je len niekoľko tém, ktoré musí štát prioritne riešiť a viacero z nich má už aktuálne na stole.

Výber daní klesá, kasu treba naplniť

Pandémia koronavírusu výrazne skreše daňové a odvodové príjmy našej krajiny. Daňové príjmy štátu by mali v tomto roku v porovnaní s minulým rokom klesnúť o 5,6 percenta, čo predstavuje 1,6 miliardy eur. Podľa portálu FinStat doteraz účtovné závierky zverejnilo iba 156 000 firiem. Je to zhruba o 60 000 menej ako v minulom roku. Štát preto dostane dane od týchto firiem s oneskorením.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu a krízovým stavom vyhláseným 12. marca je lehota na podanie daňového priznania stanovená na koniec kalendárneho mesiaca nasledujúceho po jeho skončení. Dovtedy treba daň aj zaplatiť. 

K nižšiemu výberu daní prispieva hlavne prepad ekonomiky a čiastočne aj legislatívne opatrenia prijaté ešte v roku 2019. Najväčší prepad, až o 27 percent, sa očakáva pri dani z príjmov právnických osôb (DPPO), keďže ziskovosť firiem je zvyčajne veľmi výrazne ovplyvnená tým, ako sa darí ekonomike.

A tá očakáva v tomto roku podľa odhadov Národnej banky Slovenska pokles o 10,3 percenta. Pri DPH sa očakávajú v tomto roku príjmy nižšie o 7 percent oproti roku 2019, čo zodpovedá poklesu spotreby domácností. 

VOĽBY 2020 - MARKÍZA VOĽBY
Neprehliadnite

Sulíkovo veľké upratovanie: Preč so zbytočnými papiermi

Novela zákona o štátnom rozpočte, ktorou by sa mal v najbližších dňoch zaoberať parlament, opravuje, respektíve dopĺňa len položky, ktoré predchádzajúca vláda podhodnotila alebo s ktorými rozpočet pre pandémiu vlani nemohol počítať. Minister financií však avizoval, že daňové-odvodové zaťaženie na Slovensku by podľa neho nemalo rásť tak, ako to bolo po uplynulé roky.

Nežiaduce výnimky von z legislatívy

Pre TREND minister financií prezradil, že jeho rezort plánuje vytypovať v zákone o dani z príjmov tie ustanovenia, ktoré robia daňovníkom najväčšie problémy. „Našim zámerom je vytvoriť jasný, logicky štruktúrovaný zákon o dani z príjmov, ktorý by obsahoval čím menší počet výnimiek, bol ľahko aplikovateľný ako pre daňovníkov, tak aj pre finančnú správu. A to tak, aby sa dosiahla väčšia právna istota a odstránilo sa nerovnaké zaobchádzanie s nimi,“ spresnil E. Heger.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa