Financovanie prostredníctvom rizikového kapitálu v Európe rovnako ako vo väčšine sveta prechádza výraznou korekciou. Potvrdili to údaje za prvý štvrťrok tohto roka. Európske startupy vyzbierali len okolo 10,6 miliardy dolárov, čo je najmenej od prvého štvrťroka 2020, kedy región získal necelých desať miliárd dolárov. Ide o medzikvartálny pokles o 18 percent a medziročne až o 66-percent. Dôvodom je opatrnosť investorov vzhľadom na globálnu neistotu či nedávne krachy bánk, informuje Crunchbase.

Náročné obdobie

Investori dnes pracujú s finančnými prostriedkami mimoriadne opatrne. Európske financovanie startupov sa blíži k úrovniam spred pandémie. Podľa Pitchbook klesla hodnota aj počet obchodov, pričom tie sú najnižšie za posledné tri roky. Kvôli inflácii a sprísňujúce sa menovej politike dnes startupy rastú ťažšie, a aj získanie kapitálu je náročnejšie.

Problémom je takisto stiahnutie amerických fondov z európskeho trhu. V roku 2021 tvorili americkí investori približne 55 percent európskeho financovania rizikovým kapitálom. Francois Veron, partner francúzskej investičnej firmy Newfund, odhaduje, že minulý rok vo Francúzsku predstavovali americké investície až 40 percent z celkového objemu. V prvom štvrťroku tohto roka ich podiel klesol na päť percent, povedal pre Crunchbase.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa