Posledné dva roky priniesli na finančné trhy doposiaľ zriedka videné pohyby a pri niektorých aktívach priam rekordnú volatilitu.

Kým svet kryptomien sa v tomto hektickom období výrazne prepadol a v nových investíciách bol odsunutý akoby na vedľajšiu koľaj, do popredia sa opäť dostalo obchodovanie s komoditami, zaujal výpredaj akcií a hľadanie bezpečných prístavov pre investície.

Udržať rast sa naďalej darilo aj nehnuteľnostiam. Ako potvrdzuje riaditeľ pre investičné poradenstvo spoločnosti Wood & Company Maroš Ďurik, orientovať sa na jedno investičné aktívum sa najmä v turbulentných časoch vôbec nemusí vyplatiť.

S ohľadom na aktuálny vývoj na finančných troch, aké portfólio považujete za potenciálne výnosné?

Za optimálne investičné riešenie považujem dobre poskladané portfólio z dlhopisov, akcií, realít a alternatívnych investícií. Len jedno investičné aktívum sa nemusí vyplatiť. Takzvané „monokultúrne“ portfólio môže dopadnúť podobne ako Tatry počas víchrice v roku 2004. Každé investičné aktívum má v portfóliu plniť vopred definovanú funkciu. Dlhopisy prinášajú do portfólia stabilitu, akcie vysoký výnos a ochranu proti inflácii. Reality kombinujú stabilitu so zaujímavým výnosom a alternatívne investície by mali mať schopnosť priniesť výnosy aj v obdobiach, v ktorých sa dlhopisom alebo akciám nedarí.

Ak otázku otočíme, ktoré aktíva budú podľa vás menej výnosné alebo dokonca stratové?

Vždy sa môžu vyskytnúť obdobia, v ktorých investičné portfólio alebo jeho časť nezarába alebo je dokonca v mínuse. Je to prirodzené. Pri investovaní je dôležité minimalizovať chyby a úplne sa vyvarovať tých „devastačných“. Jeden známy investor raz povedal, že nie je dôležité koľko zarobíte, keď máte pravdu, ale to, koľko prerobíte, keď ju nemáte. Samozrejme, v zostavovaní správneho investičného mixu je potrebné myslieť aj na ďalšie nuansy, preto je vždy dobré obrátiť sa na odborníka. Dobre diverzifikované portfólio zastrešované kvalitným investičným „koučom“ dokáže veľmi dobre vzdorovať aj nepriaznivej situácii na finančných trhoch.

Majú z vášho pohľadu Slováci dostatočné povedomie o tom, ako dobre spravovať svoj majetok?

Biznismeni sú na tom určite lepšie ako „bežní“ Slováci. Pri nich už nie sme tak často svedkami snahy o rýchle zbohatnutie, ignorovania základných investičných zákonov alebo hľadania skratiek. Sem-tam sa objavia nové „mýty“, ako je investovanie bez poplatkov, lacné a zázračné pasívne investovanie, investovanie na úver alebo do zlata. Niekedy je pomerne ťažké uviesť ich na pravú mieru. Wealth management je pomerne široký pojem a každá finančná inštitúcia si ho definuje po svojom. Jeho podstatou, ako ju chápeme my, je však efektívne zhodnotenie investície klienta po odpočítaní poplatkov a daní.

Mnohí ľudia túto službu vnímajú len ako finančné poradenstvo. V čom sú z vášho pohľadu zásadné rozdiely?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa