Akcie Sports Direct spadli za posledného polroka o približne polovicu. Kontroverzný biznismen M. Ashley vo firme vlastní 55-percentný podiel, ktorého hodnota podľa portálu Business Insider skĺzla na súčasných 1,4 miliardy libier (1,8 miliardy eur) z troch miliárd v auguste minulého roka. V januári Sports Direct zarmútil investorov varovaním, že jeho ročný zisk bude o 40 miliónov libier nižší, než očakával.

Vylúčenie firmy z prominentnej stovky britských spoločností zoradených podľa trhovej kapitalizácie nie je nevídaným úkazom. Skladba indexu FTSE 100 sa prehodnocuje pravidelne na štvrťročnej báze. „Odstrelenie“ firmy s kalibrom Sports Direct však býva ojedinelé.

Povesť Sports Direct utrpela po viacerých škandáloch. V decembri firmu natreli reportéri denníka Guardian, keď poukázali na zlé zaobchádzanie so zamestnancami v jednom z veľkoskladov. Firma špicľovala tisícky pracovníkov a neplatila im garantovanú minimálnu mzdu. Ľudia boli zastrašovaní a báli sa zobrať si voľno. Po prepuknutí aféry Sports Direct zvýšil platy, čo ho stálo desať miliónov libier.

Akcionári firmy sa dlhodobo sťažujú na nekompetentné vedenie firmy. Majú pocit, že zakladateľ M. Ashley ju prakticky riadi z pozície viceprezidenta ako súkromnú spoločnosť, hoci s jej akciami sa verejne obchoduje od roku 2007. Formálnym nadriadeným M. Ashleyho v pozícii prezidenta Sports Direct je sedemdesiatnik a bývalý policajt Keith Hellawell. Podľa niektorých akcionárov má málo skúseností s riadením športového retailového reťazca, čo firmu brzdí a znevýhodňuje v konkurenčnom boji, píše denník Financial Times.

Kritika na hlavu M. Ashleyho sa zniesla tiež po informácii denníka Telegraph, že ponúkol lukratívne miesto vo firme 26-ročnému priateľovi svojej dcéry Anny napriek chýbajúcim skúsenostiam. Aby toho nebolo málo, poskytol mu tiež pôžičku zhruba desať miliónov libier.

Sports Direct je najväčší britský maloobchodník so športovým tovarom s ročnými tržbami 2,8 miliardy libier (3,6 miliardy eur) vo fiškálnom roku 2015. V domovskej Británii prevádzkuje vyše 450 predajní, na dvadsiatke európskych trhov ďalších zhruba 250 obchodov. Do portfólia firmy patria športové značky ako Dunlop, Slazenger, Everlast, Lonsdale či Karrimor.

M. Ashley založil Sports Direct v roku 1982. Je známy tiež tým, že vlastní anglický futbalový klub Newcastle United. Spoločne so svojou „pravou rukou“ v biznise, Davidom Forseyom, sú konateľmi slovenskej dcérskej spoločnosti, eseročky Sportsdirect.com Slovakia.

Na slovenský trh prenikol Sports Direct v roku 2012, keď otvoril dve predajne v Bratislave a jednu v Košiciach. Štvrtá veľkoformátová prevádzka pribudla koncom roka 2014 v bratislavskom nákupnom centre Bory Mall. V ostatnom obchodnom roku uzatvorenom na konci apríla 2015 slovenské tržby Sports Direct klesli medziročne o tri percentá na 12,8 milióna eur, čistý zisk poskočil o necelú desatinu na 194-tisíc eur.