Slovenský potravinársky priemysel je zameraný na zopár veľmi silných odvetví. V prvej päťdesiatke najväčších producentov je devať spracovateľov mäsa, deväť výrobcov mlieka a mliečnych výrobkov, šesť producentov chleba a mlynských výrobkov, traja výrobcovia cukroviniek a dva cukrovary.

Až 60 percent subjektov v top 50 tak pripadá na päť segmentov trhu. Okrem týchto komodít je Slovensko silné aj v produkcii piva, nealkoholických nápojov či krmív pre hospodárske zvieratá. Producenti kŕmnych zmesí sú v prvej päťdesiatke traja.

Samaras Janis, Kofola
Neprehliadnite

Rebríčky 2021: Nealku kraľuje Kofola. Štvrtinu trhu majú Sabolovci, Konštiakovi pomohla Evelyn

Potravinársky priemysel ako celok vlani rástol v tržbách o zhruba šesť percent. Tržby 50 najväčších producentov dosiahli vyše 2,9 miliardy eur. Zisk segmentu počítaný cez prvú päťdesiatku však klesol o 5,4 percenta na 77,6 milióna eur. Najväčší rast čistého zisku o takmer 800 percent zaznamenal cukrovar Považský cukor z Trenčianskej Teplej, naopak, najväčší prepad do straty eviduje výrobca mlieka Koliba z Hriňovej.

Článok obsahuje rebríček najväčších producentov potravín na Slovensku.

Lídrom stále Nestlé

Najväčšia potravinárska spoločnosť Nestlé Slovensko pokračuje už siedmy rok v raste. Jej vlaňajšie tržby po prvýkrát v histórii prekročili hranicu 200 miliónov eur. Medziročne narástli o vyše 12 percent. Firma zvýšila aj čistý zisk a to o 17 percent. Vyšší profit než vlani malo Nestlé naposledy v roku 2018.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa