Spoločnosť Vegum z Dolných Vesteníc v okrese Prievidza, ktorá sa zaoberá produkciou gumárenských výrobkov pre rôzne priemyselné segmenty, vlani mierne zvýšila svoje tržby na 30,8 milióna eur, avšak jej zisk poklesol o sedem percent na 473-tisíc eur.

Oproti predminulému roku zaznamenalo Vegum zvýšenie predaja u firiem, ktoré v prvom roku pandémie výraznejšie znížili svoje odber. „Medziročne vzrástli tržby za výrobu a dodávku suvenírových pukov, keďže postupne sa rozbehla americko-kanadská NHL za účasti divákov,“ hovorí pre TREND ekonomická riaditeľka Vegumu Libuša Zvačová a dodáva, že okrem toho sa zvýšil napríklad aj odber vytlačovaných dielov pre návesy kamiónov.

Obchod s Ruskom

Spoločnosť Vegum, ktorá spadá do biznisového portfólia milionára Pavla Jakubca – majiteľa potravinárskeho giganta I.D.C. Holding –, stojí naširoko rozkročená medzi viacerými priemyselnými trhmi, v dôsledku čoho môže lepšie ustáť kritické obdobia. Najväčší podiel v štruktúre portfólia má automobilový priemysel, z ktorého firma generuje asi 30 percent tržieb.

I.D.C. Holding, Sered
Neprehliadnite

Výrobca Horaliek klesá už druhý rok po sebe, jeho majiteľ bude v Jasnej otvárať hotel

Komponenty do bielej techniky sa podieľajú na tržbách z približne štvrtiny. Spomínané puky tvoria len doplnok výroby, spoločnosti generujú tržby okolo päť percent. Zvyšných štyridsať percent pochádza z ostatného sortimentu. Ten predstavujú zmesi, zdravotná guma, obuvnícky sortiment, ako aj gumové výrobky pre stavebný, strojársky a chemický priemysel.

Až tri štvrtiny tržieb prináša Vegumu export do zahraničia, predovšetkým je to Nemecko, Poľsko a Česká republika. Spoločnosť nemá obchodné vzťahy s Ukrajinou, zato s Ruskom áno, a to ako odberateľské, tak aj dodávateľské.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa