Sklárskemu priemyslu na Slovensku sa vlani na prvý pohľad darilo. Top dvadsať najväčších hráčov zvýšilo svoje tržby o pätinu a čistý zisk až takmer o 60 percent. Nachádzajú sa medzi nimi len dvaja, ktorý skončili v strate, pričom rovnaký počet firiem z top dvadsiatky zaznamenal pokles čistého zisku.

Tržby klesli len jednému – bratislavskej spoločnosti Medical Glass, ktorá vyrába zdravotnícke sklo. Do úvahy však treba brať aj infláciu a individuálnu situáciu jednotlivých hráčov. Líder trhu napríklad znížil aj z dôvodu prestavby jedného z tavných agregátov produkciu o vyše dvadsať percent.

Idona
Neprehliadnite

Tradiční výrobcovia nábytku sú v strate. Firma roka prepustila 231 ľudí. Česť zachraňuje Idona

Kým vlani TREND písal, že sektor má jedného dominantného lídra, ktorý pokrýva zhruba tretinu produkcie trhu, a viacero ďalších silných hráčov prvej päťky, dnes už táto matematika neplatí. Dvojka a trojka trhu, ktorými sú Vetropack Nemšová a Rona z Lednických Rovní, totiž dokázali zvýšiť tržby o viac ako 35 percent, čím sa priblížili k lídrovi Johns Manville, ktorý rástol medziročne menej. Poradie v prvej päťke sa však zatiaľ nezmenilo.

Okrem úžitkového skla, ktoré je v majorite prípadov určené na export či sklenených obalov pre farmaceutický biznis zahŕňa sektor výroby skla aj producentov sklenených vlákien pre automotive priemysel.

Líder dodáva pre autá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa