Menej hostí, nižšie tržby, prepad ziskov

Slovenské kúpeľníctvo zaznamenáva počas pandemického obdobia poriadne otrasy. Kúpeľné domy rátajú straty v stovkách percent a tržby poklesli aj o päťdesiat percent.

Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) poskytovalo vlani kúpeľnú starostlivosť celkovo 31 zdravotníckych zariadení. Liečebný pobyt ukončilo 110 613 pacientov, z toho iba 8 719 osôb bolo zo zahraničia, najviac z Českej republiky.

Zariadenia však zaznamenali celkový prepad počtu hostí v porovnaní s rokom 2019. Pritom od roku 2015 počet kúpeľných hostí kontinuálne stále rástol. Pandémia však rast zastavila a v kúpeľoch sa tak vlani liečilo o 75-tisíc ľudí menej ako rok predtým.

Bardejovské kúpele sú otvorené. Spoločnosť Bardejovské kúpele  a.s.  prijíma nových klientov zdravotných poisťovní na základe schváleného návrhu na kúpeľnú liečbu. Samoplatcov neprijíma na pobyt na základe opatrenia vlády SR. Hlavným bohatstvom kúpeľov sú prírodné minerálne vody. Desať prameňov vyviera na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území. Bardejovské kúpele, 19. mája 2020. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Vírus stále desí kúpele. Sú finančne v koncoch, zachráni ich len jediné

Najväčší pokles o 72,2 percenta zaznamenali pacienti zo zahraničia. Pokles zaznamenali aj pri samoplatcoch napriek tomu, že ich počet predtým rástol a v roku 2019 dosiahol rekord. Pandemický rok 2020 znížil ich počet o takmer polovicu a priblížil sa úrovni z roka 2011.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa