Odvážny projekt mladého slovenského lodiara, na ktorom už približne jeden a pol roka pracuje v komárňanských lodeniciach, smeruje do finále. Jedinečnú riečnu loď Albertina delia od úplného dokončenia už len finálne úpravy. Za sprievodu lodných sirén okolitých plavidiel ju však v stredu prvýkrát uvítali na vodnej hladine.

Neprehliadnite

Slovenský lodiar potichu prepisuje trendy riečneho biznisu

Stodesať metrov dlhá osobná loď spoločnosti Riseday sa od konkurencie líši viacerými konštrukčnými inováciami. Dvojitý plášť dáva jej interiéru štedrejší priestor, než býva v danej triede zvykom, a atypické umiestnenie reštaurácie do podpalubia vytvára priestor pre väčší počet lukratívnych kajút s výhľadom. Aj vďaka tomu má potenciál upriamiť väčšiu pozornosť spoločností prevádzkujúcich hotelové lode na európskych riekach na komárňanské lodenice a priniesť viac podobných zákaziek v budúcnosti.

Netradičný projekt

Oceľová konštrukcia plavidla ja dielom firmy SAM – Shipbuilding and Machinery, ktorá prevádzkuje komárňanskú lodenicu. „Technológiu – cez hotelovú časť až po poslednú žiarovku – realizujeme vo vlastnej réžii v priamej spolupráci so 65 prevažne slovenskými dodávateľmi,“ opisuje konateľ lodnej spoločnosti Riseday Ivan Sivák.

Autorom projektu hotelovej lode Albertina je slovenský lodiar Ivan Sivák.
Zdroj: Jana Čavojská
Autorom projektu hotelovej lode Albertina je slovenský lodiar Ivan Sivák.

Osobnej lodi ešte chýba vnútorné hotelové vybavenie či zariadenie terasy na najvyššej štvrtej palube. Po konštrukčnej stránke je však prakticky hotová. Loď spustili na hladinu z dôvodu potreby vycentrovať lodné motory, následne sa ešte na niekoľko mesiacov vráti pod strechu montážnej haly. Slávnostného krstu by sa mala dočkať koncom mája v Bratislave.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa