Slovenská pošta minulý rok zlepšila svoje hospodárenie, keď historickú stratu 16 miliónov spred dvoch rokov znížila na 11,6 milióna eur. Podarilo sa jej to pri výnosoch takmer 322 miliónov eur, čo bolo zhruba na úrovni predminulého roka. Hospodárenie pošty vo veľkej miere ovplyvňujú odpisy, keďže ukazovateľ EBITDA má dlhodobo kladný. Vlani bol viac ako 25 miliónov eur.

Znížili osobné náklady

Medziročné zníženie straty pozitívne ovplyvnil rast výnosov predovšetkým za expresné zásielky o takmer osem miliónov eur, ktoré boli ovplyvnené všeobecným nárastom e-commerce segmentu. „Na druhej strane dlhodobo zaznamenávame pokles výnosov za regulované služby. Navyše vplyvom novej povinnosti preclenia vybraných zásielok od polky minulého roka evidujeme nižšie výnosy z medzinárodného poštového styku,“ hovorí pre TREND vedúca odboru komunikácie a marketingu pošty Jana Lukáčová.

Regionálne trate východného Slovenska sa dočkajú nových súprav za 76 miliónov eur. Minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) v piatok na železničnej stanici v Bratislave podpísal so Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK) zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na deväť nových elektrických jednotiek. Na snímke nová elektrická jednotka na Hlavnej železničnej stanici v Bratislave v piatok 13. augusta 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

ZSSK zvýšila platy, ale cestovné ostalo rovnaké. Šetrí, kde môže, aby mala na drahšie vstupy

Slovenská pošta vlani predala svoj podiel v Poštovej poisťovni, s čím boli spojené nielen finančné výnosy, ale aj náklady. Rozdiel medzi nimi bol 1,3 milióna eur v prospech výnosov. Medziročná úspora nákladov sa prejavila predovšetkým v poklese osobných nákladoch o 1,9 milióna eur a to aj napriek rastu priemernej mzdy o 2,3 percenta. Poštári si tak polepšili v priemere o 21 eur.

Pokles počtu zamestnancov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa