Už takmer jednu celú dekádu nemá Slovensko žiadnu veľkú lisovňu potravinárskych olejov. Dejiny spracúvania jedlého rastlinného oleja pritom siahajú do dvadsiatych rokov 20. storočia. Na tejto tradícii postavila svoje podnikanie aj firma Palma-Tumys, ktorá vznikla v roku 1991 transformovaním štátneho podniku. Všetko sa však zvrtlo v roku 2013.

Dekáda bez oleja

V tomto roku totiž spoločnosť Palma Group, s ktorou sa Palma-Tumys v roku 2008 zlúčila, s lisovaním oleja skončila. A hoci v roku 2018 deklarovala, že chce lisovanie opäť spustiť, v súčasnosti pochádza olej drvivej väčšiny produktov Palmy zo zahraničných lisovní. „Naša spoločnosť dováža olej prevažne z Európskej únie. Len menej ako štyri percentá dovážame z Ukrajiny, a ide o slnečnicový olej,“ približuje pre TREND generálny riaditeľ spoločnosti Palma Martin Varga. Konkrétne krajiny, odkiaľ sa lisovaný olej importuje, však nekonkretizuje.

So zahraničnými partnermi má spoločnosť dlhodobé kontrakty a v nich sú zakotvené nielen kritériá kvality, ktoré má dodávateľ oleja garantovať, ale aj minimálne objemy dodávok. Hoci sa v roku 2022 v súvislosti s geopolitickou situáciou na Ukrajine vehementne skloňovala olejová kríza, situácia na Slovensku sa napokon natoľko nevyhrotila a vzhľadom na percentuálny podiel dovozu z Ukrajiny by to nemuselo hroziť ani v blízkej budúcnosti. „V prípade potreby vieme dokupovať z partnerských závodov v rámci EÚ aj ďalšie objemy,“ deklaruje M. Varga.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa