Dopyt najväčších tovární na Slovensku po slnečnej energii začína exponenciálne rásť. Kým v ostatných rokoch sa veľké výrobné podniky tejto forme obnoviteľných zdrojov energií skôr vyhýbali, súčasná situácia na pozadí energetickej krízy v Európe ich núti siahať aj po nej.

Na zozname investičných projektov do solárnych elektrární preto postupne pribúdajú veľké mená slovenského priemyslu. Okrem senických oceliarov z ArcelorMittal Gonvarri Slovakia o slnečnej podpore energií hovoria najnovšie v Babišovom podniku Duslo Šaľa, v Sotákových Železiarniach Podbrezová či vo Fiľových podnikoch Taurisu.

Dopyt po solárnych paneloch a investície veľkých hráčov v krajine tak môžu postupne viesť aj k ich vyšším cenám na tunajšom trhu, napriek tomu, že v ostatnej dekáde výrazne zlacnela.

Keďže firmy s podobnými zdrojmi energií ešte nemajú veľké skúsenosti, otázna môže byť navyše aj dlhodobá efektívnosť podobných projektov. V očiach energeticky náročných fabrík však nakoniec môže ísť pri nedostatkoch plynu v ďalších rokoch o jediné riešenie.

Duslo investuje najviac

Rastúce ceny energií začínajú čoraz viac doliehať na priemysel. Priemyselná výroba sa na celkovej spotrebe energie v Európe podieľa približne jednou pätinou. Súčasné nárasty cien energií, ale aj vysoká inflácia preto ohrozujú aj najstabilnejšie podniky v krajine. Tie sa musia pozerať aj po iných alternatívach, ktoré sa ešte pred desiatimi rokmi zdali skôr hudbou budúcnosti.

Cieľom je zvládnuť obrovský nárast nákladov, a to aj za predpokladu, že by si to dočasne vyžadovalo ďalšie investície do obnoviteľných energetických zdrojov. V hre je aj budúca konkurencieschopnosť a schopnosť udržať si zisk.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa