Po nedávnom obvinení investora Ondřeja Janatu z miliardového podvodu na malých investoroch sa na českom finančnom trhu objavila ďalšia podozrivá investičná ponuka, uviedol portál E15.cz.

Prihlásila sa televízia Šlágr, ktorá sa snaží predávať pochybné cenné papiere. Akcie spoločnosti Riocath FNDB sú ponúkané prostredníctvom webovej stránky spoločnosti a webovej stránky hudobnej stanice (na snímke majiteľ televízie Šlágr Karel Peterka).

Na snímke výrobná prevádzka spoločnosti Heneken Melts v Spišských Vlachoch, zaoberajúca recykláciou hliníka a výrobou hliníkových ingotov určených na ďaľšie spracovanie.
Neprehliadnite

Heneken expanduje na Balkán. Chystá dve veľké investície

Spoločnosť Riocath FNDB, za ktorou stojí Jan Jezbera - podľa českého portálu podnikateľ s kontroverznou minulosťou - sa prezentuje tým, že jej najdôležitejším projektom je „celosvetovo patentovaný vynález nového typu katétra, ktorý nájde uplatnenie v mnohých oblastiach medicíny“ .

Akcie spoločnosti, ktorú kontroluje Riocath Global, sa predávajú členom Šlágrového klubu s lákavými slovami typu - „Investovať do akcií s istotou dlhopisu“ alebo „zmluvne garantované výnosy“ alebo „investovať s istotou“.

Zhltnú dôchodcovia návnadu?

Za zmienku stojí, že poslucháčmi stanice Šlágr sú najmä seniori. Možno to porovnať s neslávne známym predajom hrncov, ktorý bol zameraný na rovnakú vekovú skupinu. Samotná spoločnosť je pritom v súčasnosti v konkurze.

Právnik Jan Langmeier nemá výhrady voči ponuke akcií, ale podľa neho sú prinajmenšom nedôveryhodné.

„Na trhu je veľa investičných príležitostí, ktoré by som sa neodvážil kritizovať, a už vôbec nie verejne. Ale stále existuje mnoho ponúk, o ktorých sa ani nedá povedať, že sú vysoko rizikové, ale sú od začiatku vytvorené ako podvod na investorov, ktorí uveria ich marketingu. A ponuka akcií Riocath FNDB v Šlágr TV je, žiaľ, jednou z nich,“ cituje právnika ekonomický portál.

Právnik vidí úskalia

Langmeier poznamenal, že s akciami sa verejne neobchoduje, takže nie je jasné, ako bola stanovená trhová cena uvedená na webovej stránke Šlágr TV. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že kumulované neuhradené straty spoločnosti z predchádzajúcich rokov predstavovali ku koncu roka 2020 takmer 3 miliardy českých korún (zhruba 119 milónov eur).

Spoločnosť, ktorá bola v minulosti v likvidácii a v exekúcii, pritom investorom sľubuje, že ak si to budú v stanovenej lehote želať, odkúpi ich akcie kedykoľvek za vyššiu cenu. Takzvaný garantovaný výnos z kúpnej ceny akcií je päť percent ročne.

Ursula von der Leyenová
Neprehliadnite

Podľa EÚ sú investície do softvéru s otvoreným zdrojovým kódom ziskové pre ekonomiku

„Na 42 mesiacov máte istotu, ako keby ste investovali do dlhopisu,“ uvádza sa na webovej stránke Šlágr TV.

O nejakej istote však nemôže byť ani reči. Najmenej rizikové dlhopisy sú zvyčajne cenné papiere emitované štátmi, alebo prosperujúcimi nadnárodnými spoločnosťami. Riocath FNDB nepatrí ani do jednej skupiny. Spoločnosť nemá ani rating od žiadnej z renomovaných agentúr. Preto nie je jasné, na akom základe ide o „zábezpeku“.

Podnikateľ s minulosťou

Predsedom predstavenstva spoločnosti Riocath FNDB je podnikateľ Jan Jezbera, o ktorého sa v minulosti zaujímali české bezpečnostné zložky pre jeho kontakty s podsvetím. Jezbera stojí na čele štatutárneho orgánu spoločnosti FWDS Europe, ktorá vlastní 40 percent Šlágr TV.

V minulosti sa Riocath FNDB nazývala Interconex Invest. V 90. rokoch 20. storočia finančná skupina Interconex ovládala napríklad zaniknuté investičné fondy v Litoměřiciach. Napríklad Hospodářské noviny v roku 2010 uviedli, že Jezbera bol jednou z kľúčových postáv skupiny Interconex.

papier
Neprehliadnite

Koronakríza investorov prekvapila, ale nezastavila. Nové investície opäť favorizovali Slovensko

V tom istom roku bývalý minister vnútra Jan Ruml dokonca v relácii Reportéri ČT hovoril o organizovanom zločine v súvislosti s jednou z Jezberových firiem, pripomína český portál.

Bohužiaľ, regulačný orgán, Česká národná banka, sa údajne nemôže zaoberať ponukou akcií Riocath FNDB. Podľa názoru ČNB ide vzhľadom na menší objem ponúkaných akcií (do jedného milióna eur alebo ekvivalentu v korunách) o verejnú ponuku, pri ktorej nie je povinnosť zverejniť prospekt.

Na snímke Peter Štadler, CEO a predseda predstavenstva spoločnosti Wealth Effect Management.
Neprehliadnite

Obdobie desaťročnej akciovej rely už skončilo, čaká nás volatilita na trhoch